VIDEO Handbal feminin: Croaţia a obţinut bronzul la Campionatul European din Danemarca

2 luni in urmă 41

Selecţionata Croaţiei, revelaţia Campionatului European de handbal feminin din Danemarca, a obţinut medaliile de bronz la EHF EURO 2020, duminică, după ce a învins cu 25-19 (11-11) echipa gazdă, Danemarca, în finala mică.   Croatele, care în grupa principală au trecut de România cu 25-20, au făcut diferenţa în repriza secundă, reuşind cea mai bună performanţă a lor. Cea mai bună clasare a Croaţiei la un campionat european fusese locul 5 obţinut în 1994, în Germania, la prima ediţie. Prima repriză a meciului pentru locurile 3-4 a fost una echilibrată, cele două echipe aflându-se alternativ la conducere. Croaţia a condus cu 3-0, Danemarca a egalat, 4-4, iar apoi a avut 7-4. Croaţia a reuşit cinci goluri la rând şi a condus cu 9-8, dar la pauză scorul a fost egal, 11-11. În actul secund, croatele au reuşit să aibă mai mult controlul, au condus cu 15-13 şi 16-14, însă Danemarca a egalat, 18-18 (min. 41). Croaţia a reuşit apoi să se desprindă decisiv, marcând şapte goluri la rând, 25-18 (min. 57), danezele adunând 17 minute minute consecutive fără gol înscris. În cele din urmă, Croaţia a câştigat cu 25-19. Portarul Croaţiei, Tea Pijevic, a avut un procentaj excelent, 44% (15 mingi apărate), golurile echipei clasate pe 3 în Danemarca fiind marcate de Katarina Jezic 5, Stela Posavec 5, Ana Debelic 4, Camila Micjevic 3, Josipa Mamic 2, Dora Krsnik 2, Paula Posavec 2, Andrea Simara 1, Dejana Milosavljevic 1. Golurile echipei Danemarcei au fost înscrise de Anne Mette Hansen 4, Mette Tranborg 4, Larke Pedersen 3, Mia Bidstrup 2, Mie Hojlund 2, Kristina Jorgensen 1, Louise Burgaard 1, Rikke Iversen 1, Kathrine Heindahl 1. Portarul Althea Reinhardt a avut un procentaj de 50%, cu 8 mingi parate. Meciul a fost arbitrat de Jelena Mitrovic şi Andjelina Kazanegra (ambele din Muntenegru). Finala turneului se va juca între Franţa şi Norvegia, duminică seara, de la ora 19:00. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)   Sursa foto: EHF EURO /Facebook