VIDEO. A scăpat de chinul de la FCSB şi s-a dezlănţuit în Coreea de Sud » Sergiu Buş a marcat la debutul pentru noua sa echipă

4 săptămâni in urmă 1

CAMPIONATE  ·  STRANIERI

Sergiu Buș (28) gol în Coreea de Sud FOTO Facebook Seongnam FC

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 martie 2021, 12:23 / Actualizat duminica, 14 martie 2021 13:04

În mercato de iarnă, Sergiu Buș (28) a fost transferat de Seongnam FC de la FCSB, după șase luni petrecute la formația „roș-albastră” și a marcat primul gol în Coreea de Sud. Atacantul adus de Gigi Becali la începutul sezonului a intrat în dizgrațiile patronului și a fost vândut cu 450 de mii de dolari.

Sergiu Buș a jucat destul de puțin la FCSB, de cele mai multe ori fiind schimbat după 45 de minute. În total, a strâns 11 apariții în tricoul „roș-albastru” și a marcat două goluri, împotriva echipelor care reprezintă județul Sibiu în Liga 1: Gaz Metan Mediaș și FC Hermannstadt. La două luni după transferul în Coreea de Sud, Sergiu Buș a debutat la Seongnam într-o partidă cu Suwon FC, iar atacantul a marcat golul victoriei în minutul 88.

Sergiu Buș, gol la debut în Coreea de Sud

Sergiu Buș a fost introdus după pauză în partida disputată pe Suwon Stadium și a adus a doua victorie consecutivă pentru Seongnam în campionatul Coreei de Sud. Buș a interceptat balonul preluat greșit de Seung-joon Kim, l-a driblat pe Yu-min Cho la marginea careului și a înscris cu un șut puterni la colțul scurt.

— K League (@kleague) March 14, 2021

În primele trei runde, Buș nu a evoluat pentru Seongnam, iar în două dintre partide nici nu s-a aflat în lotul echipei. Echipa românului se află pe locul 5 în campionat, cu 7 puncte după patru etape

7 titluria câștigat Seongnam FC, ultimul fiind în 2006

800 de mii de €este cota de piață a lui Sergiu Buș, conform Transfermarkt

VIDEO. Sergiu Buș, totul despre experiența FCSB: „Plecarea mea a fost un șoc pentru MM Stoica! Sper că nu e supărat!”

Superstiție sau pură întâmplare? Detaliul remarcat la Robert Lewandowski în ultimul meci: „Așa face uneori”Lovituri fabuloase pregătite de Juan Laporta » Erling Haaland și Paulo Dybala, din vară la Barcelona?

Cu ce se ocupă în Anglia Larisa, fosta soție a lui Alin Oprea. Serviciile sale nu sunt deloc ieftine

Libertatea

Playtech: BOMBĂ! De ce nu se căsătorește Smiley cu Gina Pistol. Motivul, invocat și cu Laura Cosoi
11:30 Fotbal, Liga 2