Victorie la scor pentru PAOK! Formația lui Răzvan Lucescu urcă pe locul doi în Grecia

1 lună in urmă 22

• Finala Transylvania Open: Simona Halep - Anett Kontaveit, duminică, 17:30, Digi Sport 2

• Liga 1: CFR Cluj - Voluntari, sâmbătă, 21:30, Digi Sport 1

Partida de pe stadionul ”Toumba” din Salonic a început cum nu se putea mai bine pentru PAOK. Schwab a deschis scorul în minutul 5 din penalty, iar jocul părea la discreția trupei lui Răzvan Lucescu. Însă bucuria fostei campioane a Greciei a durat mai puțin de 10 minute, Pamlidis reușind să restabilească egalitatea.

PAOK - Smyrnis 4-1. Echipa lui Răzvan Lucescu, pe poziția a doua în Grecia

În minutul 54, El Kaddouri a reușit să introducă mingea în poartă, dar golul a fost anulat după consultarea sistemului VAR. La jumătatea părții secunde, nimic nu l-a mai putut opri pe Swiderski să o ducă în avantaj pe PAOK, iar până la final formația din Salonic a mai punctat de două ori.

Michailidis, în minutul 72, și Augusto, în minutul 90+4, au marcat pentru o victorie concludentă a elevilor lui Răzvan Lucescu. Statisticile meciului au fost de partea lui PAOK, cu 12 șuturi, dintre care 8 pe poartă, față de doar două încercări ale adversarilor care l-au pus în dificultate pe Paschalakis.

• Primul 11 al lui PAOK: Paschalakis - Taylor, Varela, Michailidis, Vieirinha - El Kaddouri, Schwab - Zivkovic, Augusto, Biseswar - Swiderski. Au mai jucat: Akpom, Konstantelias, Kurtic, Murg și Rodrigo.

Grație acestui succes, PAOK a urcat pe poziția a doua, cu 16 puncte, cel puțin până duminică, când AEK, aflată la egalitate de puncte cu alb-negrii, evoluează pe teren propriu cu Aris. Liderul Greciei este Olympiakos, cu 20 de puncte.

Pentru PAOK urmează partida cu FC Copenhaga din Grupa F a Conference League, apoi derby-ul cu Panathinaikos din campionat.

Etichete: razvan lucescu , paok , fotbal grecia , victorie paok , paok smyrnis