UTA, iertată de un penalty cu FC Botoșani » Verdictul specialistului: „Trebuia sancționat”

1 săptămână in urmă 2

LIGA 1  ·  UTA - BOTOȘANI 0-0

Articol de GSP - Publicat luni, 22 februarie 2021, 19:29 / Actualizat luni, 22 februarie 2021 19:42

UTA și FC Botoșani au remizat la Arad, scor 0-0. În prima repriză, moldovenii ar fi trebuit să primească un penalty, după un henț al lui Liviu Antal (31 de ani) în propriul careu.

Cronica meciului UTA - FC Botoșani 0-0

Un moment delicat a avut loc în minutul 31 al meciului de la Arad, câmd mingea centrată de Țigănașu l-a lovit în braț pe Liviu Antal. Totuși, „centralul” Florin Andrei nu a arătat spre punctul cu var. Marius Croitoru a izbucnit pe margine și i-a cerut socoteală arbitrului de rezervă Rareș Vidican.

Verdictul lui Ion Crăciunescu: penalty

Aflat în studioul emisiunii „DigiSport Special”, fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a declarat că Botoșani ar fi trebuit să primească penalty.

„Este cu mâna sus, deasupra umărului. Brațul este depărtat de corp, mult deasupra umărului. Trebuia sancționat, e greșeală asta. În rest a arbitrat bine”, a spus Crăciunescu.