Tenis: Irina Bara, în semifinalele probei de dublu la Buenos Aires (WTA 125)

3 săptămâni in urmă 16

Perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Buenos Aires (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după 2-6, 6-1, 10-6 cu cuplul Katharina Gerlach (Germania)/Daniela Seguel (Chile). Principalele favorite au obţinut victoria într-o oră şi 12 minute, în ciuda unui debut cu stângul şi un prim set pierdut. Atât Bara, cât şi Gorgodze au pierdut meciurile susţinute, vineri, în sferturi la simplu. Bara şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 1.500 de dolari şi 57 de puncte WTA la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta unguroaicele Anna Bondar/Panna Udvardy, favoritele numărul trei. Bara şi Gorgodze au câştigat, duminică, titlul la Transylvania Open (WTA 250), la Cluj-Napoca. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)