Tenis: Filip Jianu, învins în primul tur la Manama (challenger)

1 săptămână in urmă 4

Tenismanul român Filip Jianu a fost învins de portughezul Nuno Borges cu 6-3, 7-6 (6), marţi, în prima rundă a turneului challenger de la Manama (Bahrain), dotat cu premii totale de 52.080 dolari. Jianu (20 ani, 333 ATP) s-a înclinat după o oră şi 45 de minute în faţa lusitanului (124 ani, 262 ATP). Nuno Borges a încheiat meciul cu 8 aşi, având procentaje mai bune la serviciu decât Jianu, care a totalizat 3 aşi, dar şi 3 duble greşeli. De remarcat că Jianu a ratat două mingi de set în tiebreak, la 6-4, dar a pierdut patru puncte la rând (6-8), setul şi meciul. Nuno Borges l-a învins pe Jianu şi la prima lor confruntare, în acest an, la Oeiras (Portuglia), la alt turneu challenger, cu 6-4, 6-4, în sferturile de finală. Pentru evoluţia sa la Manama, Jianu s-a ales cu un cec de 520 de dolari. AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)    Sursa foto: Filip Jianu/Facebook.com