Sorana Cîrstea - Lesia Tsurenko, turul 1 de la WTA Dubai, 12:00, Digi Sport 1. Ana Bogdan, eliminată

1 lună in urmă 1

Liga 1: FC Voluntari - Dinamo, luni, 20:30, Digi Sport 1

Serie A: Inter - Atalanta, 21:45, luni, Digi Sport 2

Patru românce vor evolua astăzi în proba de simplu de la Dubai, ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport: Ana Bogdan, Sorana Cîrstea, Patricia Țig și Irina Begu.

LIVE VIDEO Sorana Cîrstea - Lesia Tsurenko, 12:00, Digi Sport 2

După ce a ajuns până în turul al treilea de la Australian Open, Sorana Cîrstea (67 WTA) a mai participat la turneul de la Lyon, unde a fost eliminată din prima rundă.

De partea cealaltă, Lesia Tsurenko (142 WTA) a ajuns pe tabloul principal de la Dubai după ce a trecut de calificări.

Cele două sportive s-au mai întâlnit de două ori, ultima oară în 2016, iar Sorana s-a impus în ambele ocazii.

Ana Bogdan - Marketa Vondrousova 4-6, 4-6

UPDATE 11:42: Final de meci. Ana Bogdan - Marketa Vondrousova 4-6, 4-6. Sportiva din Cehia a realizat două break-uri în actul secund și s-a impus cu același scor ca în primul set. În runda următoare, Vondrousova o va înfrunta pe Cori Gauff (40 WTA).

UPDATE 10:55: Set Vondrousova! Sportiva din Cehia se impune în primul act cu 6-4, după 46 de minute. Ana Bogdan reușise să revină de la 1-3 și chiar să egaleze la 4, însă break-ul la zero făcut de adversară s-a dovedit decisiv.

UPDATE 10:08: Începe meciul dintre Ana Bogdan și Marketa Vondrousova!

Marketa Vondrousova (20 WTA), favorita a 12-a de la Dubai, vine după Australian Open, unde a ajuns până în faza optimilor, în timp ce Ana Bogdan (101 WTA) a fost nevoită să treacă de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal din Emiratele Arabe Unite.

6-2, 6-4 și 6-2, 5-7, 6-0 au fost rezultatele cu care sportiva din Sinaia le-a învins pe Cagla Buyukakcay și Kamilla Rakhimova.

Vondrousova și Bogdan s-au mai întâlnit o singură dată, în 2018, când românca s-a impus în trei seturi, la Roland Garros, scor 6-3, 1-6, 6-4.

LIVE VIDEO Patricia Țig - Jelena Ostapenko, 16:00, Digi Sport 4

Patricia Țig (61 WTA), cea care a părăsit Australian Open din primul tur, după ce a pierdut contra Soranei Cîrstea, a mai evoluat ulterior la un turneu din Melbourne și la cel din Doha, unde a fost eliminată în calificări.

Jelena Ostapenko, care a ajuns până în finala de dublu de la Doha alături de Monica Niculescu, a părăsit Australian Open 2021 din primul tur. Fosta campioană de la Roland Garros ocupă acum locul 51 WTA.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2015, când sportiva din Letonia s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-2.

LIVE VIDEO Irina Begu - Garbine Muguruza, 17:00, Digi Sport 2

Irina Begu (73 WA) este românca cu cea mai dificilă adversară de astăzi. Garbine Muguruza (16 WTA) vine după finala pierdută la Doha, împotriva Petrei Kvitova și o optime de finală la Australian Open, unde a fost învinsă dramatic de campioana Naomi Osaka, scor 6-4, 4-6, 5-7.

La fel ca Ana Bogdan, Irina Begu a avut nevoie de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal de la Dubai. Românca le-a eliminat pe Bethanie Mattek-Sands (290 WTA), scor 7-6, 4-6, 6-0 și Barbara Haas (151 WTA), scor 6-0, 4-0 (abandon).

Irina Begu și Garbine Muguruza s-au mai întâlnit de patru ori, iar sportiva din Spania are trei victorii, ultima în 2016, la Beijing.

Etichete: sorana cirstea , irina begu , ana bogdan , wta dubai , patricia tig