Slavia Praga - Arsenal 0-4. ”Tunarii” au rezolvat calificarea în șase minute. Nicolae Stanciu a fost schimbat la pauză

3 săptămâni in urmă 27

• Liga 1: UTA Arad - Viitorul, vineri, 17:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Astra - Dinamo, vineri, 20:30, Digi Sport 1

”Tunarii” au început în ofensivă duelul din Cehia și, după un prim avertisment în minutul 14, reușita anulată pentru ofsaid a lui Emile Smith Rowe, au deschis scorul, patru minute mai târziu, prin Nicolas Pepe.

Arsenal, victorie cu 4-0 cu Slavia Praga și calificare în semifinalele Europa League

Doar trei minute mai târziu, Alexander Lacazette a punctat pentru 2-0, în timp ce în minutul 24 Bukayo Saka și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, stabilind și scorul pauzei, 3-0.

În startul reprizei secunde, Slavia Praga a făcut patru modificări, Nicolae Stanciu fiind printre cei înlocuiți, pentru a forța revenirea în meci, însă fără succes.

Arsenal nu a mai forțat, însă a continuat să se afle în controlul meciului și chiar a reușit să mai marcheze o dată, prin Alexander Lacazette, care a stabilit scorul final, Slavia Praga - Arsenal 0-4, în minutul 77.

VIDEO cu rezumatul meciului Slavia Praga - Arsenal 0-4:

Astfel, Arsenal s-a calificat în semifinalele Europa League, acolo unde va juca împotriva spaniolilor de la Villarreal, care au trecut de Dinamo Zagreb în sferturi.

Etichete: nicolae stanciu , sferturi europa league , slavia praga arsenal