Simona Halep - Veronika Kudermetova 6-2, 6-3, în finala Melbourne Summer Set 1. Titlul 23 din cariera româncei

2 săptămâni in urmă 12

• Finala WTA Melbourne: Simona Halep - Veronika Kudermetova, duminică, 08:00, Digi Sport 2

• Serie A: AS Roma - Juventus, duminică, 19:30, Digi Sport 1

• Digi Sport a lansat aplicația pentru smartphone, care le oferă fanilor acces permanent la un conținut dedicat, în funcție de preferințele personale, și, totodată, o varietate de informații și competiții de neratat. Aplicația Digi Sport poate fi descărcată din Google Play sau App Store.

Simona Halep - Veronika Kudermetova 6-2, 6-3, pe Digi Sport 2

UPDATE 10:10 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 6-3. Victorie clară pentru româncă, după o oră și 15 minute de joc. Este titlul cu numărul 23 din cariera Simonei Halep.

UPDATE 10:06 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 5-3. Rusoaica își pierde serviciul, după ce trimite mingea în fileu, cu reverul.

UPDATE 10:02 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 4-3. Game spectaculos, în care ambele jucătoare reușesc lovituri remarcabile. Simona își face serviciul, după 40-30.

Știi cum se traduce o croazieră de lux în impactul asupra mediului înconjurător? Află Ce nu știai despre croaziere, pe Digi Life, de la 21:55.

UPDATE 09:57 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 3-3. Rusoaica întrerupe seria bună a româncei, cedând un singur punct la serviciu.

UPDATE 09:52 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 3-2. Simona își face serviciul fără emoții, cedând un singur punct.

UPDATE 09:49 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 2-2. Românca reușește break-ul și restabilește egalitatea. Multe erori neforțate ale rusoaicei, în special cu forehand-ul.

UPDATE 09:45 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 1-2. Simona salvează trei mingi de break, apoi Kudermetova comite două erori neforțate și ratează șansa de a se distanța în setul doi.

UPDATE 09:38 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 0-2. Rusoaica joacă mai agresiv, iar Simona are mai puțin timp la dispoziție și comite câteva erori neforțate.

*Darren Cahill este în tribune pentru a urmări meciul fostei sale eleve.

UPDATE 09:35 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2, 0-1. Rusoaica reușește break-ul în debutul setului doi. Simona are un joc mai pasiv și îi oferă adversarei oportunitatea să lovească decisiv cu reverul în diagonală, la 30-40.

UPDATE 09:29 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-2. Break și set pentru româncă! Simona câștigă cinci game-uri la rând, iar rusoaica pare demoralizată. 35 de minute a durat primul set.

UPDATE 09:25 Simona Halep – Veronika Kudermetova 5-2. Halep este egalată de la 40-0, apoi Kudermetova comite două erori neforțate, iar românca își face serviciul și este aproape de câștigarea primului set.

UPDATE 09:20 Simona Halep – Veronika Kudermetova 4-2. Al doilea break la rând pentru româncă! La 30-30, Simona reușește un rever câștigător în diagonală, apoi rusoaica greșește.

UPDATE 09:15 Simona Halep – Veronika Kudermetova 3-2. Simona își face serviciul fără emoții.

UPDATE 09:11 Simona Halep – Veronika Kudermetova 2-2. Românca reușește rebreak-ul imediat, grație unui rever în diagonală, iar rusoaica trimite mingea în aut.

UPDATE 09:08 Simona Halep – Veronika Kudermetova 1-2. Simona comite trei erori neforțate, iar Kudermetova transformă prima șansă de break, după dubla greșeală a româncei.

UPDATE 09:05 Simona Halep – Veronika Kudermetova 1-1. Rusoaica servește foarte bine și câștigă toate punctele jucate cu prima minge.

UPDATE 09:00 Simona Halep – Veronika Kudermetova 1-0. Românca începe bine cu serviciul!

UPDATE 08:55 Simona Halep va servi în startul partidei.

UPDATE 08:50 Simona Halep și Veronika Kudermetova au ieșit pe teren. Urmează minutele de încălzire.

UPDATE 08:28 Meciul Amanda Anisimova - Aliaksandra Sasnovich s-a încheiat cu victoria sportivei din SUA, scor 7-5, 1-6, 6-4. După această confruntare începe meciul Simona Halep - Veronika Kudermetova, în jurul orei 09:00.

UPDATE 07:50 Startul partidei va fi întârziat. Confruntarea de pe arena Rod Laver va începe după încheierea finalei turneului Melbourne Summer Set 2, Amanda Anisimova – Aliaksandra Sasnovich, care a ajuns în setul decisiv (7-5, 1-6, 0-2).

La Melbourne, Simona Halep a debutat cu un meci cu Destanee Aiava, câștigat în două seturi, 6-4, 6-2, după o oră și 20 de minute de tenis. O experiență similară a fost pentru româncă și în optimi, când a trecut de Gabriela Ruse, 6-2, 6-1.

În sferturi, însă, Simona Halep a avut o misiune complicată, dar a reușit, în cele din urmă, după mai bine de două ore și jumătate de joc, să treacă de Vijtorija Golubic, 6-2, 5-7, 6-4.

Veronika Kudermetov și-a început parcursul la Melbourne Summer Set 1 cu un meci cu Viktoria Kuzmova, câștigat după două seturi cu tiebreak, 7-6 (4), 7-6 (6), după două ore și un minut de tenis. În optimi, rusoaica a stat tot mai bine de două ore pe teren, pentru a trece de Madison Brengle, 6-0, 3-6, 7-5.

În sferturi, Veronika Kudermetova a întâlnit-o pe Anastasia Potapova, pe care a învins-o, după o oră și 52 de minute, scor 6-2, 4-6, 6-0.

Simona Halep, procentaj 100% la victorii în meciurile cu Veronika Kudermetova

Finala de la Melbourne Summer Set 1 va consemna a treia întâlnire directă la simplu dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova, iar sportiva din România le-a câștigat pe primele două.

Precedentele două jocuri au avut loc în 2021 și au fost câștigate de Simona Halep în două seturi, 6-1, 6-3 la Australian Open și 6-1, 7-6 (4) la Moscova.

Etichete: finala , wta , simona halep , halep , melbourne , veronika kudermetova , melbourne summer set 1 , finala melbourne summer set 1 , kudermetova