Simona Halep – Garbine Muguruza, în semifinalele turneului de la Roma. Meciul se dispută duminică, de la ora 13.00, cu 1.000 de spectatori în tribune

5 luni in urmă 29

Partida Simona Halep - Garbine Muguruza din semifinalele turneului Premier 5 de la Roma se va disputa duminică, de la ora 13:00, pe Terenul Central, și va fi transmis de Digi Sport 1.

Organizatorii au anunțat că vor permite accesul în tribune pentru 1.000 de spectatori.

Muguruza (26 de ani, 17 WTA) și Halep (28 de ani, 2 WTA) s-au mai întâlnit de șase ori în circuit, iberica fiind în avantaj în raportul meciurilor directe, scor 4-2. Ultima oară, cele două s-au întâlnit chiar anul acesta, în semifinalele de la Australian Open. Muguruza s-a impus după un meci spectaculos, scor 7-6 (8), 7-5, potrivit gsp.ro.

Garbine Muguruza s-a calificat în penultimul act, la Roma, după ce a învins-o sâmbătă în sferturi pe Victoria Azarenka (32 de ani, 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci superb, care a durat două ore și 21 de minute.

Simona Halep a ajuns pentru a cincea oară în semifinale la Roma, după o victorie prin abandon în fața Iuliei Putințeva. Kazaha s-a retras din motive medicale, când Halep controla autoritar meciul. Simona câștigase primul set cu 6-2 și conducea cu 2-0 la ghemuri în actul secund.

Simona a jucat două finale la Roma, ambele pierdute cu Elina Svitolina.