Simona Halep a câştigat primul meci din 2022 cu Destanee Aiava. Când joacă cu Gabriela Ruse

1 săptămână in urmă 13

Simona Halep (20 WTA) a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe australianca Destanee Aiava (316 WTA) venită din calificări. Sportiva din Constanța s-a calificat astfel în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2, o competiţie de categorie WTA 250, potrivit News.ro.

În optimi, Halep va evolua, joi dimineață, în jurul orei 3:30, împotriva conaționalei Gabriela Ruse (87 WTA). Simona Halep conduce cu 1-0 în întâlnirile directe, după ce s-a impus, cu scorul de 6-1, 6-2, în turul I al Transylvania Open.

Simona Halep, în vârstă de 30 de ani, a suferit o accidentare la gambă, la Roma, care a forțat-o să rateze turneele de la Roland Garros, Wimbledon și concursul de la Jocurile Olimpice. Dubla campioană în turneele de Grand Slam a reușit acum un joc foarte bun, în special la serviciu și a fost sigură în lovituri.

Ea s-a mişcat bine pe teren, arătând că problemele fizice nu o mai deranjează, a avut câteva lovituri de efect şi a ştiut când să ridice nivelul jocului.

Halep a început partida cu un break, a avut apoi minge de 2-0, dar Aiava a egalat imediat. Ulterior, cele două sportive au mers cap la cap, până la 4-4, moment în care Simona și-a ridicat nivelul jocului. A câștigat următoarele două game-uri și a câștigat setul cu 6-4.