Interesele de afaceri din străinătate ale lui Hunter Biden, fiul lui Joe Biden - fost vicepreşedinte american şi actualul candidat al democraţilor la Casa Albă -, s-au extins la România, China şi Ucraina, iar opinia publică americană se poate aştepta să afle mai multe 'în zilele ce urmează', a lăsat să se înţeleagă şeful de personal al Casei Albe, Mark Meadows, prezent luni în emisiunea "The Evening Edit" a reţelei americane Fox Business Network, potrivit site-ului Fox News.
Cotidianul The Wall Street Journal este aşteptat să publice în această săptămână un articol cu privire la afacerile lui Hunter Biden, însă nu este clar dacă Meadows s-a referit la acesta.
'Mi se pare fascinant că o parte din banii care par să se scurgă spre familia Biden vin în linii mari din România, din Ucraina şi din China, exact cele trei ţări pentru care Joe Biden a fost trimis special (în calitate de vicepreşedinte)', i-a spus Meadows gazdei sale, Elizabeth MacDonald.
Potrivit lui Meadows, Joe Biden va avea 'de dat o mulţime de explicaţii'.
Fostul vicepreşedinte democrat a dezminţit în mod repetat că ar fi discutat cu fiul său Hunter despre interesele de afaceri ale acestuia în străinătate.
'Comparaţiile sunt foarte tulburătoare', a mai spus Meadows. 'Aşa încât nu e surprinzător ca ei (echipa de campanie a lui Biden) să spună ''Nu vom vorbi cu presa''', a adăugat şeful de personal al Casei Albe, citat de site-ul Fox News. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)