Schi nordic: Norvegianca Therese Johaug a câştigat medalia de aur la skiatlon în cadrul Mondialelor de la Oberstdorf

1 lună in urmă 1

Norvegianca Therese Johaug a câştigat medalia de aur în proba de 15 km skiatlon (7,5 km în stilul clasic şi 7.5 km în stil liber), desfăşurată sâmbătă în cadrul Campionatelor Mondiale de schi nordic de la Oberstdorf (Germania), relatează AFP. Johaug, care a cucerit al treilea ei titlu mondial la skiatlon, a căzut în prima parte a cursei, dar a revenit rapid în frunte şi s-a clasat pe primul loc, urmată de suedezele Frida Karlsson la 30 sec respectiv Ebba Andersson la 30sec2/10. La 32 ani, Johaug a câştigat a 16-a sa medalie la Campionatele Mondiale, dintre care 8 de aur la individual şi 11 de aur în total. Din cauza pandemiei de coronavirus, Mondialele de la Obertsdorf se desfăşoară fără spectatori şi în condiţii stricte de igienă. AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor online: Ady Ivaşcu)