Schi alpin: România a obţinut 4 medalii la FIS Children Trophy, de la Poiana Braşov

1 lună in urmă 2

România a obţinut 4 medalii la competiţia FIS Children Trophy, de la Poiana Braşov, la care au participat peste 70 de copii şi cadeţi, din 7 ţări cu tradiţie în schiul alpin, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. Evenimentul, organizat de către Asociaţia de Turism Poiana Braşov, Federaţia Română de Schi şi Biatlon şi de Primăria Braşov, s-a adresat tinerilor schiori, fete şi băieţi, la categoriile de vârstă 12-14 ani şi 14-16 ani, care au concurat la probele de slalom şi slalom uriaş. La proba slalom uriaş U16 băieţi, primul loc a fost ocupat de România, prin Alexandru Matei Oancea, cu un timp total după două manşe de 1:34.50, în timp ce la o diferenţă de 2.83 secunde, pe al doilea loc, s-a clasat Bulgaria, reprezentată de Ivan Kuzmanov. Locul al treilea a revenit României, prin Egon Kovacs, cu 1:37.61. La proba slalom uriaş U16 fete, pe primul loc s-a clasat România, prin Ioana Corlăţeanu, cu un timp total de 1:37.56, iar al doilea loc a fost ocupat de Ucraina, prin Vladislava Abramova, la o diferenţă de 0.49 secunde. De asemenea, al treilea loc a revenit României, prin Jennifer Barbara Nagy Remeţean, cu timpul de 1:38.67. Celelalte probe au fost câştigate de Hugo Rybar (Slovacia) - slalom U16 băieţi, Jessica Suchacova (Slovacia) - slalom U16 fete, Vasileios Palantzas (Grecia) - slalom U14 băieţi şi slalom uriaş U14 băieţi, Maria Sorokmaniuk (Ucraina) - slalom U14 fete şi slalom uriaş U14 fete. "Pârtia a fost grozavă, impecabilă, iar evenimentul a fost organizat foarte bine", a declarat câştigătorul competiţiilor de slalom şi slalom uriaş la U14, grecul Vasileios Palantzas, la finalul competiţiei. La eveniment au participat schiori din Ucraina, Bulgaria, Ungaria, România, Grecia, Slovacia, Bosnia şi Herţegovina. În urma succesului ediţiilor anterioare ale concursului de schi alpin pentru copii şi tineret, Asociaţia de Turism Poiana Braşov, împreună cu Federaţia Română de Schi şi Biatlon, având sprijinul Primăriei Municipiului Braşov, organizează şi anul acesta în perioada 15-18 martie, a doua ediţie a competiţiei de schi Poiana Braşov SES Cup 2021 (Small Evolving Ski Nations), adresată sportivilor din 19 ţări, inclusiv România. FIS Children Trophy va continua să fie organizat în România până în anul 2022, fiind înscris în calendarul Federaţiei Internaţionale de Schi (FIS). AGERPRES (AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)   Sursa foto: (c) Primăria Municipiului Brasov/facebook