România, colorată în ROȘU de Omicron. UNDE a crescut rata de infectare COVID-19 - LISTA localităților

6 zile in urmă 18

România, colorată în ROȘU de COVID-19. UNDE a crescut rata de infectare - LISTA localităților România, colorată în ROȘU de COVID-19. UNDE a crescut rata de infectare - LISTA localităților

Autoritățile au anunțat câte localități din România au intrat deja în scenariul roșu după creșterea cazurilor de COVID-19 în ultimele 24 de ore. 

MIERCURI, 12 IANUARIE 2022, 13:33

SURSĂ: realitatea.net AUTOR: REALITATEA.NET

Peste 250 de locaități din România au deja miercuri incidențe de peste 3 la mia de locuitori. Dintre acestea, 41 de orașe și 211 de comune. Cea mai mare rată de infectare, de aproape 18 la 1.000 de locuitori, a fost atinsă de comuna Ciurila, județul Cluj. În această localitate au fost confirmate 32 de cazuri de COVID-19 la 1.779 de locuitori.

Lista orașe și municipii cu incidența mai mare sau egală cu 3/1000locuitori

Nr.crt.JUDEȚLocalitatePopulațieCazuriIncidență
1SUCEAVAMUNICIPIUL RĂDĂUŢI367832797,59
2SUCEAVAORAŞ SALCEA11419857,44
3BRAŞOVORAŞ PREDEAL4793347,09
4CLUJMUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA33680021806,47
5SUCEAVAMUNICIPIUL VATRA DORNEI16285955,83
6TIMIŞORAŞ GĂTAIA6647365,42
7ARADORAŞ PÂNCOTA8314445,29
8ILFOVORAŞ OTOPENI206541065,13
9SUCEAVAORAŞ VICOVU DE SUS17663874,93
10PRAHOVAORAŞ SINAIA10939514,66
11ILFOVORAŞ POPEŞTI-LEORDENI443422024,56
12BRAŞOVORAŞ GHIMBAV8002364,5
13SUCEAVAORAŞ SIRET9575404,18
14BRAŞOVMUNICIPIUL BRAŞOV29267212164,15
15SUCEAVAMUNICIPIUL SUCEAVA1270345144,05
16BIHORMUNICIPIUL MARGHITA17338704,04
17BIHORMUNICIPIUL ORADEA2247659084,04
18BRAŞOVORAŞ RUPEA5998244
19TIMIŞORAŞ BUZIAŞ8521343,99
20TIMIŞMUNICIPIUL TIMIŞOARA32016512753,98
21SIBIUORAŞ CISNĂDIE257581023,96
22MARAMUREŞORAŞ TÂRGU LĂPUŞ12913503,87
23HARGHITAMUNICIPIUL GHEORGHENI19768763,84
24SUCEAVAORAŞ SOLCA2632103,8
25SIBIUMUNICIPIUL SIBIU1697336283,7
26ILFOVORAŞ VOLUNTARI459271653,59
27ALBAMUNICIPIUL ALBA IULIA761972723,57
28VÂLCEAORAŞ BREZOI7081253,53
29ILFOVORAŞ BRAGADIRU312971103,51
30PRAHOVAORAŞ AZUGA4604163,48
31BISTRIŢA-NĂSĂUDORAŞ SÂNGEORZ-BĂI12170423,45
32HUNEDOARAORAŞ CĂLAN12784443,44
33SATU MAREMUNICIPIUL SATU MARE1180574043,42
34CONSTANŢAMUNICIPIUL CONSTANŢA30920510543,41
35SUCEAVAORAŞ MILIŞĂUŢI5619193,38
36BUCUREŞTIMUNICIPIUL BUCUREŞTI220268773143,32049
37HARGHITAMUNICIPIUL MIERCUREA-CIUC417201363,26
38HUNEDOARAMUNICIPIUL DEVA679052133,14
39CONSTANŢAORAŞ EFORIE11039343,08
40ARADMUNICIPIUL ARAD1759095323,02
41ILFOVORAŞ CHITILA16357493

LISTA comunelor cu incidența mai mare sau egală cu 3/1000locuitori

Nr.crt.JUDEȚLOCALITATEPOPULAȚIECAZURIINCIDENȚA
1CLUJCIURILA17793217,99
2CONSTANŢAPOARTA ALBĂ59708414,07
3SUCEAVAIPOTEŞTI1001213613,58
4SUCEAVADUMBRĂVENI1050913312,66
5BISTRIŢA-NĂSĂUDPOIANA ILVEI14781610,83
6SUCEAVABOSANCI83649010,76
7CARAŞ-SEVERINCORONINI19852110,58
8TIMIŞDUMBRĂVIŢA186781809,64
9ARADŞILINDIA86889,22
10BIHORABRAM2975279,08
11CLUJPOIENI4670428,99
12BIHORŢEŢCHEA3290288,51
13BIHORCHIŞLAZ3151268,25
14BIHORBOIANU MARE1223108,18
15BISTRIŢA-NĂSĂUDNEGRILEŞTI2417197,86
16CLUJSĂVĂDISLA4103317,56
17CLUJVALEA IERII92677,56
18TIMIŞMOŞNIŢA NOUĂ146331107,52
19BIHOROŞORHEI7734546,98
20SUCEAVABRODINA4017286,97
21CLUJVAD2008146,97
22BRAŞOVBRAN5318376,96
23ARADGHIOROC4106286,82
24SUCEAVAMOARA6508446,76
25CLUJSÂNPAUL2223156,75
26BUZĂUBOZIORU89466,71
27TULCEADOROBANŢU135496,65
28SĂLAJTREZNEA105476,64
29ARADLIVADA4288286,53
30HUNEDOARAVĂLIŞOARA107376,52
31MARAMUREŞBĂIŢA DE SUB CODRU1852126,48
32CLUJGILĂU9117596,47
33BRAŞOVŞERCAIA2979196,38
34CLUJAPAHIDA158981016,35
35CLUJFELEACU4434286,31
36HARGHITACIUMANI4310276,26
37SUCEAVASATU MARE4826296,01
38SATU MARECĂLINEŞTI-OAŞ5349325,98
39TIMIŞCHECEA2351145,95
40SUCEAVAVOLOVĂŢ6377375,8
41SĂLAJBĂLAN3807225,78
42SUCEAVAMARGINEA11956695,77
43MARAMUREŞDUMBRĂVIŢA4348255,75
44BRAŞOVFUNDATA70045,71
45CARAŞ-SEVERINDOMAŞNEA124175,64
46BIHORDERNA2382135,46
47ARADBELIU2967165,39
48CLUJFLOREŞTI484252605,37
49ARADPĂULIŞ4486245,35
50MARAMUREŞFĂRCAŞA4121225,34
51TIMIŞSECAŞ37725,31
52SĂLAJBĂBENI151285,29
53HUNEDOARABRĂNIŞCA151785,27
54ILFOVDASCĂLU3039165,26
55TIMIŞLIVEZILE171095,26
56SĂLAJPOIANA BLENCHII114665,24
57ILFOVCORBEANCA9582505,22
58BIHORHIDIŞELU DE SUS3266175,21
59BIHORTĂUTEU4482235,13
60TIMIŞGIROC222681135,07
61CARAŞ-SEVERINCONSTANTIN DAICOVICIU2767145,06
62SUCEAVASTRAJA6030304,98
63TIMIŞGOTTLOB2622134,96
64SATU MAREMICULA4250214,94
65VÂLCEAMUEREASCA2484124,83
66ILFOVSNAGOV8324404,81
67MARAMUREŞARINIŞ104754,78
72MARAMUREŞONCEŞTI150274,66
73HUNEDOARAPUI4080194,66
74SUCEAVADORNEŞTI5008234,59
75TIMIŞGHIRODA8565394,55
76SUCEAVACRUCEA198194,54
77MARAMUREŞCICÂRLĂU4425204,52
78CLUJRIŞCA132864,52
79DÂMBOVIŢARÂU ALB132964,51
80CLUJBACIU13327604,5
81SATU MAREBELTIUG3358154,47
82MUREŞDANEŞ6039274,47
83SATU MAREMOFTIN4473204,47
84BRAŞOVSÂNPETRU10735484,47
85MARAMUREŞCOPALNIC-MĂNĂŞTUR5621254,45
86SUCEAVAVICOVU DE JOS6979314,44
87DOLJCÂRCEA3169144,42
88BIHORSÂNTANDREI8397374,41
89MARAMUREŞVIŞEU DE JOS4990224,41
90DÂMBOVIŢATĂTĂRANI4998224,4
91CLUJCÂŢCĂU2276104,39
92NEAMŢTĂMĂŞENI10047444,38
93HUNEDOARASARMIZEGETUSA115454,33
94ALBALUNCA MUREŞULUI2551114,31
95HUNEDOARAPESTIŞU MIC116854,28
96SIBIUPOIANA SIBIULUI2343104,27
97TIMIŞBIRDA212394,24
98SATU MAREAGRIŞ213694,21
99SUCEAVAPĂTRĂUŢI5801244,14
100HUNEDOARATOPLIŢA72434,14
101SUCEAVABILCA4113174,13
102CLUJIZVORU CRIŞULUI145664,12
103PRAHOVAVALEA DOFTANEI6304264,12
104MARAMUREŞMOISEI9489394,11
105MARAMUREŞMIREŞU MARE4645194,09
106BIHORSÂNMARTIN12963534,09
107TIMIŞSĂCĂLAZ11049454,07
108SATU MARESANISLĂU3684154,07
109BIHORBRATCA4686194,05
110SUCEAVACIOCĂNEŞTI148664,04
111BACĂUBEREŞTI-TAZLĂU5471224,02
112SUCEAVAŞCHEIA13430544,02
113BISTRIŢA-NĂSĂUDBUDEŞTI176473,97
114SATU MAREPĂULEŞTI6308253,96
115TIMIŞCĂRPINIŞ5843233,94
116BOTOŞANIMIHAI EMINESCU8659343,93
117SUCEAVABURLA2558103,91
118BIHORVIIŞOARA129153,87
119BUZĂUBECENI4141163,86
120VRANCEARUGINEŞTI4150163,86
121BACĂUASĂU6761263,85
122SUCEAVAŞARU DORNEI4183163,83
123HARGHITADEALU4188163,82
124BISTRIŢA-NĂSĂUDSÂNMIHAIU DE CÂMPIE130853,82
125ILFOVCHIAJNA341141303,81
126DÂMBOVIŢACÂNDEŞTI2631103,8
127TIMIŞSÂNMIHAIU ROMÂN8959343,8
128CARAŞ-SEVERINEZERIŞ131853,79
129SUCEAVAGĂLĂNEŞTI3169123,79
130TIMIŞPERIAM5014193,79
131GALAŢISUCEVENI158263,79
132CLUJCHINTENI3705143,78
133SUCEAVAIASLOVĂŢ5031193,78
134ARADHĂLMĂGEL106243,77
135ILFOVMOGOŞOAIA9276353,77
136BISTRIŢA-NĂSĂUDŞIEU-MĂGHERUŞ4769183,77
137VRANCEAPLOSCUŢENI3201123,75
138BACĂUDOFTEANA11218423,74
139BACĂUHEMEIUŞ6684253,74
140SIBIUŞELIMBĂR16297613,74
141BIHORCĂPÂLNA134053,73
142HUNEDOARAŞOIMUŞ3489133,73
143IALOMIŢABUCU242093,72
144SATU MAREGHERŢA MICĂ4038153,71
145SATU MARECĂMĂRZANA243793,69
146ALBASÂNTIMBRU2989113,68
147HARGHITAJOSENI5722213,67
148DÂMBOVIŢACIOCĂNEŞTI5188193,66
149BISTRIŢA-NĂSĂUDLUNCA ILVEI3283123,66
150HUNEDOARABĂIŢA3289123,65
151BIHORŞUNCUIUŞ3014113,65
152ARADVĂRĂDIA DE MUREŞ164663,65
153BACĂUMĂGURA5765213,64
154PRAHOVACORNU4145153,62
155BIHORBORŞ4435163,61
156BISTRIŢA-NĂSĂUDCHIUZA222483,6
157TULCEAIZVOARELE195173,59
158HUNEDOARABURJUC83733,58
159IAŞIMIRCEŞTI3917143,57
160HARGHITAVOŞLĂBENI196473,56
161SIBIUCRISTIAN4541163,52
162VÂLCEAVOINEASA142053,52
163CARAŞ-SEVERINGRĂDINARI200173,5
164SUCEAVASUCEVIŢA3437123,49
165SUCEAVAMITOCU DRAGOMIRNEI5790203,45
166HARGHITAREMETEA6383223,45
167ARADARCHIŞ145553,44
168CLUJCIUCEA146653,41
169CLUJJUCU4987173,41
170SUCEAVACOŞNA146953,4
171BIHORGEPIU205973,4
172MARAMUREŞGROŞI3253113,38
173GALAŢIVALEA MĂRULUI3566123,37
174GORJPOLOVRAGI267793,36
175MARAMUREŞGROŞII ŢIBLEŞULUI208873,35
176HARGHITAPĂULENI-CIUC208773,35
177GALAŢIBUCIUMENI239783,34
178BIHORCRIŞTIORU DE JOS120143,33
179GALAŢIBĂLĂŞEŞTI211973,3
180HUNEDOARABARU272493,3
181SĂLAJLOZNA91433,28
182CLUJSÂNCRAIU152353,28
183ALBAGÂRBOVA214873,26
184BIHORABRĂMUŢ3085103,24
185CLUJMĂRGĂU155253,22
186BIHORLĂZĂRENI3423113,21
187TELEORMANZÂMBREASCA124843,21
188VRANCEAVINTILEASCA187763,2
189SUCEAVADORNA CANDRENILOR3140103,18
190IALOMIŢABUEŞTI95033,16
191MARAMUREŞBICAZ95133,15
192HUNEDOARACERTEJU DE SUS286293,14
193SATU MAREVALEA VINULUI191763,13
194TIMIŞBILED4166133,12
195SUCEAVAFRĂTĂUŢII VECHI6098193,12
196SUCEAVABĂLCĂUŢI3236103,09
197CARAŞ-SEVERINCICLOVA ROMÂNĂ161653,09
198MUREŞGORNEŞTI5505173,09
199BISTRIŢA-NĂSĂUDLEŞU290893,09
200NEAMŢAGAPIA4216133,08
201CLUJAGHIREŞU6503203,08
202ALBACIUGUD3262103,07
203BACĂUMĂRGINENI10447323,06
204COVASNABOROŞNEU MARE3289103,04
205OLTCILIENI296793,03
206GIURGIUGOSTINU164853,03
207IAŞIMIROSLAVA26043793,03
208TIMIŞNIŢCHIDORF164853,03
209BRAŞOVHOMOROD266983
210SUCEAVAPUTNA4000123
211HARGHITASÂNCRĂIENI266983

REALITATEASPORTIVA.NET


REALITATEASTAR.NET


TABU.RO


Citeşte Articolul Întreg pe Sursă