România, campioană mondială U23 la Bob » Cine sunt sportivii care au cucerit medalia de aur

1 lună in urmă 36

ALTELE  ·  BOB

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021, 07:20 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 07:32

România a obținut un rezultat remarcabil în cadrul Campioanelor Mondiale de bob pentru juniori și tineret, desfășurate la St. Moritz, în Elveția.

Echipajul de bob, format din pilotul Mihai Tentea și împingătorul Ciprian Daroczi, ambii în vârstă de 23 de ani, a obținut medaliile de aur în proba masculină de bob-2, vineri, la categoria U23. Pregătiți de antrenorul Iulian Păcioianu, Tentea și Daroczi au obținut victoria cu timpul de 2 min 16 sec 19/100. Pe locul 2 s-a clasat perechea formată din letonii Davis Kaufmanis și Ivo Dans Kleinbergs, iar ultimul loc de pe podium a fost ocupat de rușii Viaceslav Popov și Egor Griaznov.

Mihai Tentea și Ciprian Daroczi, care sunt legitimați la Clubul Sportiv Muscelul Câmpulung, au cucerit și bronzul la categoria U26, cu timpul de 2 min 16 sec 19/100. Primele două poziții ale clasamentului au fost ocupate de perechea formată din germanii Hans Peter Hannighofer și Christian Roeder şi de elveţienii Michael Vogt și Sandro Michel. Nemții au terminat cursa la 30 de sutimi distanță de perechea de pe locul 2.

Cei doi sportivi români mai au în palmares o medalie de aur la Campionatele Europene U23 și un titlu de campioni europeni, iar aceștia au participat și la Jocurile Olimpice de iarnă desfășurate la PyeongChang, în 2018.

Bianca Brad, dezvăluiri incendiare despre Ștefan Bănică Jr

Libertatea

Playtech: BOMBĂ! George Simion a dat lovitura pentru AUR. A plecat din țară și a stabilit tot: decizia radicală
12:30 Fotbal, Liga 1

Sepsi - Astra

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
14:45 Fotbal, Liga 1

UTA Arad - FC Argeș

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
15:00 Handbal F, Cupa EHF

HC Dunărea Brăila - Siofok

Digi 2, Telekom 2
15:00 Fotbal, La Liga

Huesca - Villareal

Digi 3, Telekom 3
16:00 Fotbal, Serie A

AS Roma - Spezia

Digi 4, Telekom 4
16:30 Fotbal, Bundesliga

Mainz - Leipzig

Digi 2, Telekom 2
17:00 Handbal F, Liga Campionilor

Rostov-Don - CSM București

Digi 1, Telekom 1
17:15 Fotbal, La Liga

Sevilla - Cadiz

Digi 3, Telekom 3
19:00 Fotbal, Liga 1

AC Milan - Atalanta

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:00 Fotbal, Serie A

Udinese - Inter

Digi 2, Telekom 2
19:30 Fotbal, La Liga

Real Sociedad - Betis

Digi 3, Telekom 3
21:00 Fotbal, Liga 1

Universitatea Craiova - Viitorul

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
22:00 Fotbal, La Liga

Alaves - Real Madrid

Digi 2, Telekom 2, Look Sport
22:00 Fotbal, La Liga

Monaco - Marseille

Digi 3, Telekom 3
22:00 Fotbal, Premier League

Aston Villa - Newcastle

Eurosport

Program TV complet

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă