Remontada! Dinamo Zagreb a învins cu 3-0 Tottenham, după 0-2 în tur, și s-a calificat în sferturile Europa League

1 lună in urmă 3

Liga 1: Astra - FC Botoșani, joi, 17:00, Digi Sport 1

UEL: AC Milan - Manchester United, joi, 22:00, Digi Sport 1

Startul jocului a fost echilibrat, fără mari ocazii. Prima echipă care a reușit să pună presiune la poarta adversă a fost Dinamo Zagreb, dar șutul lui Lovro Majer din minutul 35 a trecut puțin pe lângă poarta lui Hugo Lorris.

Dinamo Zagreb Tottenham

Tottenham a fost, în minutul 44, foarte aproape de un gol care i-ar fi crescut considerabil șansele la calificare, dar șutul lui Harry Kane, aflat în poziție excelentă, a fost reținut cu siguranță de portarul Dominik Livakovic.

Tabela a fost deblocată, în cele din urmă, de croați, prin Mislav Orsic, care l-a învins pe Lloris în minutul 62, cu o execuție excelentă, ajunsă în vinclul porții, care i-a permis lui Dinamo Zagreb să spere.

Ceea ce la începutul partidei părea puțin probabil s-a întâmplat în minutul 83, când Dinamo Zagreb a egalat prin același Mislav Orsic, aflat în formă foarte bună, iar partida a ajuns în prelungiri.

Croații au reușit să dea o nouă lovitură, în minutul 106, când Mislav Orsic a completat hattrick-ul și răsturnarea scorului în favoarea formației sale, cu șut din afara careului, care a încheiat o acțiune individuală superbă.

Astfel, Dinamo Zagreb a reușit să producă remontada în fața lui Tottenham și s-a calificat, 3-2 scor general, în sferturile Europa League.