1 lună in urmă 2

Real Madrid și Manchester City sunt următoarele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după Borussia Dortmund, Paris Saint Germain și Liverpool.

Echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Atalantei, prin golurile înscrise de către Benzema, Ramos și Asensio. Pentru italieni a marcat Muriel.

În tur, Real Madrid a învins la limită pe terenul italienilor, scor 1-0, datorită golului marcat de către francezul Ferland Mendy în minutul 86.

De cealaltă parte, Manchester City a învins-o cu scorul de 2-0 pe Borussia Monchengladbach, datorită golurilor marcate de către De Bruyne și Gundogan.

Partida din tur a fost câștigată de către Manchester City, tot cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Bernardo Silva, în minutul 29, respectiv Gabriel Jesus, în minutul 65.

Ultimele calificate se vor decide miercuri, după meciurile Bayern Munchen – Lazio și Chelsea – Atletico Madrid.

FINAL: Real Madrid – Atalanta 3-1

Au marcat: Benzema 34′, Ramos 60′ – pen., Asensio 84′ / Muriel 83′ Vezi AICI fazele VIDEO

Real Madrid 3 Atalanta 1 | Asenjo

Gasperini’s substitutions seemed to have confused the set up — Atalanta looked all over the place. If there was any doubt, Asenjo puts the game & tie to bed. #RMAATA #UCL pic.twitter.com/NzeSPjCcPV

— FastHD24 (@F2stes) March 16, 2021

Amazing assist from Modric. And goal from Benzema⚽️ Real Madrid 1-0 Atalanta pic.twitter.com/bQoVqiHzHl

— On this day in sports-Follow (@editiaEB) March 16, 2021

ECHIPELE DE START:

Real Madrid: Courtois – Nacho, Ramos, Varane, Mendy – Valverde, Kroos, Modric – Lucas, Benzema, Vinicius Jr.
Rezerve: Altube, Lunin – Isco, Asensio, Duro, Marcelo, Militao, Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Atalanta: Sportiello – Toloi, Romero, Djimsiti – Maehle, de Roon, Pessina, Gosens – Malinovsky, Pasalic – Muriel
Rezerve: Gollini, Rossi – Caldara, Ghislandi, Gollini, Ilicic, Lammers, Miranchuk, Palomino, Ruggeri, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

FINAL: Manchester City – Monchengladbach 2-0

Au marcat: De Bruyne 12′, Gundogan 18′ Vezi AICI fazele VIDEO

A brilliant run and assist from Phil Foden to Ilkay Gündogan makes it 4-0 on aggregate for Manchester City #UCL pic.twitter.com/MQMfp4gi3m

— Pokumaniac (@SportsAreEpic) March 16, 2021

OH MY GOD. De Bruyne. Amazing goal ⚽️ Manchester City 1-0 M.Gladbach pic.twitter.com/ka54Gnrai9

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – B. Silva, Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden
Rezerve: Carson, Steffen – Aguero, Ake, Gabriel Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Borussia Monchengladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini – Hofmann, Neuhaus, Zakaria – Stindl – Embolo, M. Thuram
Rezerve: Grun, Sipper – Beyer, Hermann, Jantschke, Kramer, Lang, Lazaro, Plea, I. Traore, Wendt, Wolf
Antrenor: Marco Rose

The post Real Madrid – Atalanta 3-1 și Manchester City – Monchengladbach 2-0, în optimile de finală ale Ligii Campionilor | Real și City merg fără emoții în sferturi! appeared first on Prosport.