Premiile Oscar 2021 - live text. Colectiv, la gala de la Los Angeles. Lista nominalizărilor

1 săptămână in urmă 25

Gala premiilor Oscar 2021, cea mai mare seară a cinematografiei mondiale, ajunsă la cea de-a 93-a ediţie, va fi anul acesta mai extraordinară ca oricând. Pentru prima dată în istoria Premiilor Oscar, ceremonia va fi transmisă din 4 locuri şi va fi accesibilă fanilor, în dimineața zilei de 26 aprilie 2021, de la ora 03.00.

Oscar 2021

Gala Premiilor Oscar 2021

Shutterstock

Organizată neobişnuit de târziu, Gala Premiilor Oscar 2021 se va desfăşura, în premieră, din patru locuri. Astfel, două scene au fost amenajate în Los Angeles şi încă două în Marea Britanie şi Franţa. România are şanse mari anul acesta la două premii Oscar.

"Colectiv", documentarul lui Alexander Nanau a fost nominalizat la două categorii - cel mai bun documentar şi cel mai bun film străin. Filmul prezintă culisele anchetelor care au urmat după tragedia din clubul bucureştean din 2015.

Premiile Oscar 2021. Lista completă a nominalizărilor

Premiul Oscar pentru cel mai bun film - “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Minari”, “Nomadland”, “Promising Young Woman”, “Sound of Metal”, “The Trial of Chicago 7”, “Mank”

Premiul Oscar pentru cea mai buna actrita in rol principal - Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”), Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”), Frances McDormand (“Nomadland”), Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor principal - Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Anthony Hopkins (“The Father”), Gary Oldman (“Mank”), Steven Yeun (“Minari”)

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor in rol secundar - Sacha Baron Cohen (″⁣The Trial of the Chicago 7″⁣), Daniel Kaluuya (″⁣Judas and the Black Messiah″⁣), Leslie Odom, Jr. (″⁣One Night in Miami...″⁣), Paul Raci (″⁣Sound of Metal″⁣) şi Lakeith Stanfield (″⁣Judas and the Black Messiah″⁣)

Premiul Oscar pentru cel mai bun regizor - Thomas Vinterberg (“Another Round”), David Fincher (“Mank”), Lee Isaac Chung (“Minari”), Chloe Zhao (“Nomadland”) şi Emerald Fennell (“Promising Youg Woman”)

Premiul Oscar pentru cea mai buna actrita in rol secundar - Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery Of Prodigious Bribe To American Regime For Make Benefit Once Glorious Nation Of Kazakhstan″⁣), Glenn Close (″⁣Hillbilly Elegy″⁣), Olivia Colman (″⁣The Father″⁣), Amanda Seyfried (″⁣Mank″⁣) şi Yuh-Jung Youn (″⁣Minari″⁣)

Premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu original - “Judas and the Black Messiah” - Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas, “Minari” - Lee Isaac Chung, “Promising Young Woman” - Emerald Fennell, “Sound of Metal” - Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance, “The Trial of the Chicago 7” - Aaron Sorkin

Premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu adaptat - “Borat Subsequent Moviefilm” - Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer; “The Father” - Christopher Hampton, Florian Zeller; “Nomadland” - Chloé Zhao, “One Night in Miami” - Kemp Powers; “The White Tiger” - Ramin Bahrani

Premiul Oscar pentru cel mai bun lungmetraj internaţional - “Another Round” (Danemarca), “Better Days” (Hong Kong), “colectiv” (România), “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia), “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia şi Herţegovina)

Premiul Oscar pentru cel mai bun lungmetraj de animaţie - “Onward” (Pixar), “Over the Moon” (Netflix), “Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix), “Soul” (Pixar), “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Premiul Oscar pentru cea mai bună regie de imagine - “Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt; “Mank”, Erik Messerschmidt; “News of the World”, Dariusz Wolski; “Nomadland”, Joshua James Richards; “The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael

Premiul Oscar pentru cel mai bun documentar - “Colectiv”, “Crip Camp”, “The Mole Agent”, “My Octopus Teacher”, “Time”

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin - "Another Round", "Better Days", "Colectiv, "The Man Who Sold His Skin", "Quo Vadis, Aida"

Premiul Oscar pentru cel mai bun film de animatie - "Onward", "Over the Moon", "A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon", "Soul", "Wolfwalkers"

Premiul Oscar pentru cele mai bune efecte speciale - “Love and Monsters”, “The Midnight Sky”, “Mulan”, “The One and Only Ivan”, “Tenet”

Premiul Oscar pentru cel mai bun cantec original - “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”), “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”), “Húsavík” (“Eurovision Song Contest”), “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”), “Speak Now” (“One Night in Miami”)

Premiul Oscar pentru cel mai bun montaj - “The Father”, Yorgos Lamprinos; “Nomadland”, Chloé Zhao; “Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval; “Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen; “The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten

Premiul Oscar pentru cea mai buna scenografie - Will Berson and Shaka King, "Judas and the Black Messiah", Aaron Sorkin, "The Trial of the Chicago 7", Lee Isaac Chung, "Minari", Darius Marder and Abraham Marder, "Sound of Metal", Emerald Fennell, "Promising Young Woman"

Premiul Oscar pentru cele mai bune costume - “Emma”, “Mank”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mulan”, “Pinocchio”

Premiul Oscar pentru cel mai bun machiaj si coafuri - “Emma”, “Hillbilly Elegy”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mank”, “Pinocchio”

Premiul Oscar pentru cel mai bun montaj de sunet - Greyhound” - Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer; “Mank” - Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin; “News of the World” - John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum; “Soul” - Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro; “Sound of Metal” - Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

Premiul Oscar pentru cea mai bună coloană sonoră - “Da 5 Bloods” - Terence Blanchard, “Mank” - Trent Reznor & Atticus Ross, “Minari” - Emile Mosseri, “News of the World” - James Newton Howard, “Soul” - Trent Reznor, Atticus Ross, & Jon Batiste

Premiul Oscar pentru cel mai bun design de producţie - “The Father”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “Mank”, “News of the World”, “Tenet”

Premiul Oscar pentru cel mai bun scurtmetraj - "Feeling Through", "The Letter Room", "The Present", "Two Distant Strangers", "White Eye"

Premiul Oscar pentru cel mai bun scurtmetraj documentar - “Colette”, “A Concerto Is a Conversation”, “Do Not Split”, “Hunger Ward”, “A Love Song for Latasha”.

Premiul Oscar pentru cel mai bun scurmetraj de animatie - “Burrow” (Disney Plus/Pixar), “Genius Loci” (Kazak Productions), “If Anything Happens I Love You” (Netflix), “Opera” (Beasts & Natives Alike), “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Premiul Oscar pentru cel mai bun scurmetraj de acţiune - “Feeling Through”, “The Letter Room”, “The Present”, “Two Distant Strangers”, “White Eye”

Descarcă aplicaţia Observator News din Google Play sau App Store şi fii la curent cu ştirile momentului din România şi din lume.

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă