Preliminarii CM 2022: Cu ochii pe Lukaku » Cota 1.62 la Belgia – Belarus!

2 luni in urmă 3

Grupa E a campaniei de calificare la Mondialul din Qatar, a debutat cu rezultate scontate. Belgia și Cehia s-au instalat pe prima poziție, după victoriile cu Țara Galilor, respectiv Estonia și remiza din meciul direct.

Și Belarus are 3 puncte, cele obținute în meciul de sâmbătă cu Estonia, scor 4-2. Naționala baltică a ratat complet startul în campanie, încasând 10 goluri în primele două partide disputate.

Marți, 21:45: Belgia – Belarus
Pronostic: Lukaku marchează și peste 2.5 goluri în meci – Cota 1.62

Pentru Belarus urmează poate cel mai greu meci al grupei, deplasarea în Belgia. Neînvinși pe teren propriu de aproape 5 ani, ”dracii roșii” își fac calcule pentru un succes cel puțin la fel de clar precum cel obținut contra Țării Galilor, scor 3-1.

Galezii au început mai bine meciul jucat la Heverlee pe 24 martie, deschizând scorul în minutul 10 prin Wilson. Forcingul belgienilor a dat, însă, imediat roade, De Bruyne și Hazard întorcând rezultatul până la pauză. Lukaku, din penalty a încins tabela în minutul 73.

Vârful lui Inter a recidivat pe terenul Cehiei, marcând unicul gol al echipei sale, echivalent cu încă un punct câștigat de Belgia în campania pentru Mondiale. Iar dacă o parte dintre jucătorii utilizați în primele două meciuri vor fi odihniți de selecționerul Martinez, Lukaku, anunțat titular, va avea șansa de a se afirma și în meciul cu Belarus. Golgeter all-time al naționalei, atacantul de 27 de ani poate atinge borna de 60 de reușite în doar 92 de meciuri jucate în tricoul primei reprezentative.

Încă un aspect interesant, care evidențiază forma excelentă în care se află Lukaku. În ultimele 4 luni, vârful a jucat 25 de meciuri pentru Inter și Belgia. În 15 dintre acestea  a marcat, pentru un total de 18 reușite.

Echipele probabile:
Belgia: Courtois; Alderweireld, Denayer, Vertonghen; Castagne, Tielemans, Dendoncker, Foket; Trossard, Lukaku, De Bruyne

Belarus: Gutor; Yuzepchuk, Naumov, Bordachev, Zolotov; Savitskiy, Kendysh, Yablonskiy, Stasevich; Lisakovich; Kislyak

The post Preliminarii CM 2022: Cu ochii pe Lukaku » Cota 1.62 la Belgia – Belarus! appeared first on Prosport.