1 lună in urmă 23

Nicolae Stanciu trece printr-o formă excelentă și a dovedit asta și în marele derby dintre Slavia Praga și Sparta Praga. Românul a oferit assist-ul la primul gol, după o fază superbă, iar scorul final a fost 2-0 pentru gazde.

În minutul 45, Florin Niță, care a impresionat în tricoul României, n-a mai putut să evite golul, iar Sparta Praga a intrat în dezavantaj la cabine.

Holes a finalizat o acțiune excelentă a campioanei, assist-ul fiind oferit de Nicolae Stanciu, poate cel mai în formă jucător din Cehia.

Nicolae Stanciu, assist pentru Slavia Praga în derby-ul cu Sparta Praga, echipa lui Florin Niță

Pe finalul primei reprize, Sparta Praga a primit gol după o fază excelentă, care a adus aminte de echipa Barcelonei condusă de Pep Guardiola: șutul lui Holes a fost imparabil, iar Niță n-a putut salva.

Tecl a stabilit scorul final în minutul 81, iar Slavia are acum 17 puncte peste Sparta și orice discuție în privința titlului este practic încheiată.

Fără vreun eșec în 26 de etape, Slavia se pregătește acum de meciul anului: după remiza de la Londra, Nicolae Stanciu și colegii lui sunt favoriți să o elimine pe Arsenal și să ajungă în semifinalele Europa League.

Arsenal și Slavia Praga s-au întâlnit pe Stadionul Emirates din Londra, în cadrul întâlnirii tur din sferturile de finală ale Europa League, și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Pepe, în minutul 86, respectiv Holes, în minutul 90+4.

Returul va avea loc joi, 15 martie, de la ora 22:00, la Praga.

The post Nicolae Stanciu și Slavia Praga, gol de poveste împotriva lui Florin Niță! Fostul mijlocaș de la FCSB, assist în victoria cu Sparta Praga | VIDEO appeared first on Prosport.