Moto: Raliul Dakar 2022 - Van Beveren revine la conducerea cursei cu două etape înainte de final

2 săptămâni in urmă 7

Francezul Adrien Van Beveren (Yamaha) a revenit în fotoliul de lider al clasamentului general al Raliului Dakar 2022, la categoria moto, cu două zile înainte de încheierea acestei curse, după etapa a 10-a desfăşurată miercuri şi câştigată de australianul Toby Price (KTM). Van Beveren, triplu câştigător al Enduropale, cea mai puternică competiţie de acest gen din Europa, dar care nu a câştigat niciodată Raliul Dakar, are acum un avans de 4 min 15 sec faţă de ocupantul locului secund, chilianul Pablo Quintanilla (Honda), în timp ce pe poziţia a treia se află britanicul Sam Sunderland (Gas Gas), la 5 min 59 sec. Toby Price s-a impus în etapa de miercuri, derulată între Wadi Ad Dawasir şi Bisha, pe distanţa de 759 km, dintre care 375 km cronometraţi, cu timpul de cu timpul de 3 h 05 min 32 sec. El a fost urmat la 2 min 09 sec de argentinianul Luciano Benavides (Husqvarna) şi la 3 min 31 sec de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda). Adrien Van Beveren a ocupat poziţia a patra, la 3 min 35 sec. Etapa a fost marcată de mari erori de navigaţie şi de abandonul campionului en titre, argentinianul Kevin Benavides (KTM), din cauza unei probleme mecanice, în timp ce fostul lider al clasamentului general, austriacul Matthias Walkner (KTM), a trecut linia de sosire cu o întârziere de peste 15 minute. Penultima etapă, cu startul şi sosirea la Bisha, programată joi pe distanţa de 501 km (din care 346 km cronometraţi), va fi fără îndoială decisivă pentru stabilirea învingătorului, în condiţiile în care ultima specială de vineri este cea mai scurtă de la actuala ediţie a Raliului Dakar (164 km). AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dãdârlat)