Meciul Simona Halep – Elena Rybakina, din finala de la Dubai, desemnat cel mai frumos din 2020 în tenisul feminin

2 luni in urmă 16

WTA a anunțat că partida Simona Halep – Elena Rybakina, desfășurată pe 22 februarie, în finala de la Dubai, a fost cel mai frumos meci disputat în 2020 în tenisul feminin.

Simona Halep s-a impus atunci 3-6, 6-3, 7-6 (5), după un thriller care a durat mai bine de două ore, și la capătul căruia jucătoarea română și-a trecut în palmares cel de-al 20-lea titlu WTA.

Finala cu Elena Rybakina avea să fie ultima partidă disputată de Simona Halep înainte ca circuitul WTA să fie întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus.

Totuși, decizia WTA poate fi considerată surprinzătoare. Asta dacă ținem cont că turneul de la Dubai nu este între cele mai importante din circuitul feminin.

Pe locul 2 s-a clasat super duelul de la Lexington, Venus Williams – Serena Williams.

Pe poziția a treia se află partida Naomi Osaka – Anett Kontaveit, disputată la turneul disputat la New York.

Pe locul 4 a ieșit confruntarea Sabalenka - Gauff, care a avut loc la Ostrava, turneu care a încheiat sezonul WTA.