LIVE TEXT Simona Halep - Veronika Kudermetova, ora 10:00. ”Simo” continuă drumul spre trofeu la Australian Open

2 săptămâni in urmă 9

Liga 1: FC Argeș - Viitorul, vineri, 20:00, Digi Sport 1

Liga 1: Chindia Târgoviște - UTA Arad, sâmbătă, 14:30, Digi Sport 1

LIVE TEXT | Simona Halep - Veronika Kudermetova, ora 10, turul trei de la Australian Open. Ce spune ”Simo”

Jucătoarea noastră s-a calificat în această rundă după un meci dramatic cu australianca Ajla Tomljanovic”Simo” a trecut cu 4-6, 6-4, 7-5, la capătul unui set decisiv în care adversara a servit pentru meci. În primul tur de la Melbourne, Simona Halep a câștigat în fața unei alte sportive din Australia, Lizette Cabrera, scor 6-2, 6-1.

Halep și Kudermetova nu s-au întâlnit până acum niciodată în circuitul WTA, la simplu. Au jucat o dată una împotriva celeilalte în proba de dublu, la Praga, în 2020. Partida Simona Halep / Barbora Strycova - Veronika Kudermetova/Anastasia Pavlyuchenkova s-a încheiat 3-6, 6-3, 8-10.

Ca să ajungă să joace cu sportiva noastră, rusoaica a trecut în turul al doilea de conaţionala sa Varvara Gracheva, cu 5-7, 6-2, 6-2.

”Nu cred că am mai jucat cu Veronika Kudermetova. Va fi o nouă provocare, o să o urmăresc niște filmulețe cu ea, aşa procedez de obicei. Dacă sunt la 100% din capacitate, pot să câştig”, a spus Simona Halep despre viitoarea ei adversară, imediat după ce a terminat partida cu Ajla Tomljanovic.

LIVE TEXT | Simona Halep - Veronika Kudermetova. Ce spune rusoaica înaintea meciului

”Cu Simona trebuie să servesc și să returnez bine. Dacă am vreo șansă, trebuie să profit. Simona este o luptătoare și se mișcă foarte bine. Este o jucătoare incredibilă. Trebuie să dau tot ce am mai bun pentru a câștiga.

M-am antrenat cu ea anul trecut, după ce s-a reluat sezonul, în Praga. Am jucat un set și am pierdut cu 7-5. Dar a fost un set bun”, a declarat Veronika Kudermetova înaintea partidei cu sportiva noastră.

Rusoaica de 1,75 metri ocupă cea mai bună poziție din carieră. Născută la Kazan, ea este dreptace şi nu a câştigat până acum niciun trofeu la simplu. Are, în schimb, un turneu cucerit la dublu.

Etichete: simona halep , australian open , veronika kudermetova , halep-kudermetova , turul 3 australian open