2 luni in urmă 28

Astăzi, de la ora 21:30, va avea loc CS Mioveni – CFR Cluj, partida contând pentru runda a IV-a a Ligii 1.

CFR Cluj abordează duelul de la Mioveni cu un moral foarte bun. Cu maxim de puncte după primele trei runde, în care s-au impus cu 3-2 pe teren propriu cu „U” Craiova 1948  și 1-0 cu Chindia Târgoviște și 2-1 la Călărași cu Academica Clinceni, campiona a remizat la începutul acestei săptămâni cu Young Boys Berna în „Gruia”, scor 1-1, în prima manșă a turului trei preliminar al Champions League. Egalul poate fi considerat frustrant de ardeleni având în vedere că elvețienii au reușit să evite eșecul în minutele de prelungire. Accidentat în meciul cu Young Boys, Denis Alibec va absenta la Mioveni.

CS Mioveni, surpriză de proporții la Sf. Gheorghe!

De partea celalaltă, După ce a contabilizat două eșecuri din tot atâtea posibile în primele două etape ale campionatului, 0-1 cu Gaz Metan la Mediaș și 0-2 pe teren propriu cu Rapid, CS Mioveni a dat lovitura runda trecută, trecându-și în cont primele trei puncte. Și nu oriunde, ci la Sf. Gheorghe pe un teren greu, în fața uneia dintre performerele ediției trecute a Ligii 1 și totodată una dintre formațiile care a reprezentat România în această ediție a cupelor europene. Scorul a fost 2-1 pentru echipa lui Alexandru Pelici, gazdele reducând din handicap în minutele de prelungiri.

Camioana, favorită și cu rezervele!

Deși vor fi cu gândul la returul de marți din Elveția, elevii lui Marius Șumudică nu vor trata cu superficialitate jocul de la Mioveni, victoria fiind cuvântul de ordine în vestiarul campioanei.  Chiar dacă va menaja mai mulți titiuari, CFR-ul are un lot net superior valoric celui al lui Alexandru Pelici, Șumi putând alinia oricând două formule diferite care să facă față cu brio în fața oricărui adversar din Liga 1, cu atât mai mult în fața unei nou-promovate.

Pariuri CS Mioveni – CFR Cluj:
CFR Cluj câștigă oricare repriză – cota 1.42
X2 și peste 1.5 goluri – cota 1.65
Sub 9.5 cornere – cota 1.52
CFR Cluj, peste 1.5 cartonașe – cota 1.80

Echipe probabile CS Mioveni – CFR Cluj:
CS Mioveni: Ducan – Garutti, Iacob, Scarlatache – Oancea, Panait, Dumitriu, Șerbănică – Blănaru, Buziuc – Rusu.
Antrenor: Alexandru Pelici
CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Graovac, Ciobotariu, Camora – Fofana, Tahiri – Petrila, Costache, Omrani – Debeljuh.
Antrenor: Marius Șumudică

The post Liga 1: CS Mioveni – CFR Cluj » Campioana, favorită la victorie și cu rezervele! appeared first on Prosport.