2 luni in urmă 1

Organizatorii turneului WTA 500 Gippsland Trophy de la Melbourne au anunțat programul sferturilor de finală, iar Simona Halep (România, 2 WTA) se duelează cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 33 WTA) în jurul orei 05:30.

Simona Halep, favorita principală de la Melbourne, revine joi dimineață pe teren, înfruntând-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova în jurul orei 05:30! Va fi al treilea meci direct dintre Simona și Ekaterina, care și-au împărțit victoriile până acum.

Irina Begu (România, 79 WTA) atacă și ea semifinalele turneului de categorie WTA 500, având o misiune infernală în fața niponei Naomi Osaka (3 WTA), cap de serie numărul 2 la Melbourne. Partida dintre Begu și Osaka începe în jurul orei 04:00.

La ce oră începe meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova din sferturile turneului de la Melbourne. Românca a fost programată pe

Simona Halep va juca împotriva Ekaterinei Alexandrova pe Terenul 3 de la Melbourne Park, în jurul orei 05:30! Românca nu a mai fost programată pe Margaret Court Arena, așa cum s-a întâmplat în primele două tururi, când a dispus de Anastasia Potapova (Rusia, 105 WTA), cu 6-4, 6-4, respectiv Laura Siegemund (Germania, 51 WTA), scor 6-2, 6-4.

În schimb, Irina Begu și Naomi Osaka își dau întâlnire pe Margaret Court Arena în al doilea meci al zilei, în jurul orei 04:00. Irina vine după trei meciuri incredibile câștigate la Melbourne, toate în trei seturi: 3-6, 7-5, 6-4 cu Saisai Zheng (China, 42 WTA), 5-7, 6-4, 6-4 cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 90 WTA) și 4-6, 7-6, 7-6 cu Johanna Konta (Marea Britanie, 14 WTA).

Cine sunt celelalte jucătoare ajunse în sferturile de finală la Melbourne

Celelalte două sferturi de finală de pe tabloul de simplu la Gippsland Trophy sunt: Kaia Kanepi (Estonia, 94 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, 27 WTA) și Elise Mertens (Belgia, 20 WTA) – Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA). Posibilele adversare ale Simonei Halep din semifinale sunt Kanepi și Muchova.

După sfertul de finală de la simplu, Simona Halep evoluează și la dublu, alături de Daria Gavrilova! Perechea româno-australiană care a reușit două victorii de senzație, în turul I și optimi, întâlnește în sferturi cuplul Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet (România/Franța).

The post La ce oră începe meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova din sferturile turneului de la Melbourne. Programul zilei cuprinde și duelul Irina Begu – Naomi Osaka appeared first on Prosport.