Jocurile Olimpice: Programul celor 101 sportivi români. Mădălina Ștefania Amăistroaie (19 ani) intră în competiție în prima zi oficială de concursuri

1 lună in urmă 125

Liceeanca de 19 ani, Mădălina Ștefania Amăistroaie, va fi prima componentă a echipei României prezentă la Jocurile Olimpice Tokyo 2020 care va intra în competiție în prima zi oficială a competiției.

Pe câmpul de tir cu arcul din Yumenoshima Park, eleva antrenorului Viorel Habian va fi cea de-a doua sportivă din România care va participa la o competiție olimpică, la această probă, anunță Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR). Prima a fost  Aurora Chin, care s-a clasat pe locul 13, la Moscova, în 1980, iar Andrei Berki,celălat român prezent în întrecerea olimpică s-a clasat  pe 15. De altfel, până la Tokyo 2020, România a fost reprezentata de două ori la JO, la tir cu arcul – la Moscova, în 1980  și în 2008, la Beijing, unde Alexandru Bodnar, cel mai tânăr participant la cei 18 ani ai săi, a ocupat locul 31, din 64 de concurenți.

101 sportivi români

Delegaţia României include 101 sportivi, care vor concura în 17 probe. România va defila la ceremonia de deschidere cu toţi sportivii care doresc să participe, mai puţin cei care intră în concurs ziua următoare.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a decis prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice. Este vorba de Mădălina Bereş, medaliată olimpică cu bronz la Rio 2016 şi campioană mondială cu barca de 8+1 a României, şi Robert Glinţă, primul înotător din România care a reuşit să câştige aur la Campionatele Europene şi a fost primul sportiv calificat la JO de la Tokyo.

Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice:

Atletism:

– Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime) – calificări (1 august, ora 3:50), finala (3 august, ora 04:50);

– Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m) – runda 1 (2 august, orele 3:35, 3:43, 3:51), semifinale (4 august, orele 13:00, 13:12), finala (6 august, ora 15:50)

– Daniela Stanciu (săritura în înălţime) – calificări (5 august, ora 03:10), finala (7 august, ora 13:35)

– Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) – calificări (30 iulie, orele 03:45, 5:20), finala (31 iulie, ora 14:15)

– Marius Iulian Cocioran (50 km marş) – FINALA (5 august, 23:30)

– Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii) – calificări (3 august, orele 13:15, 14:40), finala (5 august, 5:05)

– Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului) – calificări (1 august, orele 03:10, 04:40), finala (3 august, ora 14:35)

– Andrea Miklos (400 m) – runda 1 (3 august, între orele 03:45 şi 04:25), semifinale (4 august, orele 13:30, 13:38, 13:46), finala (6 august, ora 15:35)

– Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei) – calificări (4 august, orele 03:05, 04:35), finala (7 august, ora 14:00).

Baschet 3×3:

– România – China (24 iulie, ora 04:40);

– România – Japonia (24 iulie, ora 08:25);

– România – Italia (25 iulie, ora 04:40);

– România – SUA (25 iulie, ora 11:30);

– România – Mongolia (26 iulie, ora 04:40);

– România – Rusia (26 iulie, ora 08:00);

– România – Franţa (27 iulie, ora 11:00);

* Primele două clasate vor merge în semifinale, iar echipele de pe locurile 3-6 se vor duela în sferturi.

Box:

– Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): 16-imi de finală (26 iulie – între orele 05:00-06:18 şi 11:00-12:18), optimi de finală (31 iulie – între orele 05:00-05:48 şi 11:00-11:48), sferturi de finală (3 august, orele 05:00, 05:15, 11:30, 11:48), semifinale (5 august, orele 08:30 şi 08:48), finala (7 august, ora 08:00);

– Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): 16-imi de finală (24 iulie – orele 05:00, 05:15, 11:00 şi 11:15), optimi de finală (26 iulie – între orele 07:39-08:27 şi 13:54-14:42), sferturi de finală (28 iulie, orele 05:00, 05:15, 11:00, 11:15), semifinale (31 iulie, orele 07:39 şi 143:39), finala (3 august, ora 07:05).

Canotaj:

– Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu (opt rame cu cârmaci masculin): semifinale (25 iulie, orele 05:00, 05:10), recalificări (28 iulie, ora 04:48), FINALA (30 iulie, ora 02:45);

– Mihăiţă Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari (patru rame fără cârmaci masculin): semifinale (24 iulie, orele 06:10 şi 06:20), recalificări (26 iulie, ora 05:10), FINALA (28 iulie, ora 04:10);

– Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă (dublu rame masculin): calificări (24 iulie, orele 04:20, 04:30, 04:40), recalificări (25 iulie, ora 03:40), semifinale (27 iulie, orele 04:30, 4:40), finala (29 iulie, ora 03:18);

– Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache (dublu vâsle masculin): calificări (23 iulie, orele 04:30, 04:40, 04:50), recalificări (24 iulie, ora 3:40), semifinale (26 iulie, orele 04:40, 04:50), finala (28 iulie, ora 03:30)

– Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (opt rame cu cârmaci feminin): semifinale (25 iulie, orele 05:20, 05:30), recalificări (28 iulie, ora 04:30), finala (30 iulie, ora 04:25)

– Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu (patru rame fără cârmaci feminin): semifinale (24 iulie, orele 05:50 şi 06:00), recalificări (26 iulie, ora 05:00), finala (28 iulie, ora 03:50)

– Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi (dublu rame feminin): calificări (24 iulie, orele 03:50, 04:00, 04:10), recalificări (25 iulie, ora 03:50), semifinale (27 iulie, orele 04:58, 05:08), finala (29 iulie, ora 03:30);

– Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă (dublu vâsle categorie uşoară feminin): calificări (24 iulie, orele 04:50, 05:00, 05:10), recalificări (25 iulie, orele 04:20, 04:30), semifinale (27 iulie, orele 5:38, 05:48), finala (29 iulie, ora 04:10);

– Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş (dublu vâsle feminin): calificări (23 iulie, orele 05:00, 05:10, 05:20), recalificări (24 iulie, ora 03:30), semifinale (26 iulie, orele 04:20, 04:30), finala (28 iulie, ora 03:18).

Ciclism:

– Vlad Dascălu (mountain bike): FINALA (26 iulie, ora 09:00);

– Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): finala (24 iulie, ora 05:00).

Fotbal:

– România – Honduras 1-0

– România – Coreea de Sud (25 iulie, ora 14:00);

– România – Noua Zeelandă (28 iulie, ora 11:30);

– sferturi de finală: (31 iulie, orele 11:00, 12:00, 13:00, 14:00);

– semifinale: (3 august, orele 11:00, 14:00);

– finala pentru medalia de bronz (6 august, ora 14:00);

– finala pentru medalia de aur (7 august, ora 14:30).

Gimnastică:

– Maria Larisa Holbură şi Larisa Iordache (individual compus): calificări (25 iulie, orele 04:00, 05:55, 9:10, 11:05, 14:20), finala (29 iulie, ora 13:50);

– Marian Drăgulescu (sărituri): calificări (24 iulie, ora 04:00, 08:30, 13:30), finala (2 august, ora 12:54).

Natație:

– Robert Glinţă şi Daniel Martin (100 m spate): calificări (25 iulie, orele 14:19, 14:22, 14:25, 14:28, 14:31), semifinale (26 iulie, orele 05:31, 05:37), finala (27 iulie, ora 04:59);

– David Popovici (100 m liber şi 200 m liber): 100 m liber: calificări (27 iulie, orele 13:02, 13:05, 13:08, 13:11, 13:14, 13:17, 13:20, 13:23), semifinale (28 iulie, orele 04:30, 04:35), finala (29 iulie, ora 05:37) / 200 m liber: calificări (25 iulie, orele 13:22, 13:28, 13:34, 13:40, 13:46, 13:52), semifinale (26 iulie, orele 04:37, 04:43), finala (27 iulie, ora 04:43);

– Bianca Andreea Costea (50 m liber): calificări (30 iulie, între orele 13:24-13:46), semifinale (31 iulie, orele 05:32, 05:37), finala (1 august, ora 04:37).

Canoe:

– Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m): calificări (2 august, orele 04:05, 04:13), sferturi de finală (2 august, orele 06:06, 06:14), semifinale (3 august, orele 03:44, 03:52), finala (3 august, ora 05:54).

Judo:

– Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): calificări (25 iulie, ora 05:00), finala (25 iulie, după ora 11:00);

– Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): calificări (26 iulie, ora 05:00), finala (26 iulie, după ora 11:00);

– Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): calificări (29 iulie, ora 05:00), finala (29 iulie, după ora 11:00).

Lupte:

– Alina Vuc (lupte libere, cat. 50 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (7 august, începe la ora 12:45);

– Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg): sferturi şi semifinale (5 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (6 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15);

– Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg): sferturi şi semifinale (3 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (4 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15);

– Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (7 august, începe la ora 12:45);

– Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg): sferturi şi semifinale (1 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (2 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15).

Scrimă:

– Ana-Maria Popescu (spadă): 32-imi (24 iulie, începe la ora 03:00), 16-imi (24 iulie, începe la ora 03:55), optimi (24 iulie, începe la ora 07:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 09:25), semifinale (24 iulie, ora 12:00), finala (24 iulie, ora 14:45);

– Iulian Teodosiu (sabie): 32-imi (24 iulie, începe la ora 03:30), 16-imi (24 iulie, începe la ora 05:55), optimi (24 iulie, începe la ora 08:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 09:55), semifinale (24 iulie, ora 13:00), finala (24 iulie, ora 15:15).

Tenis:

Simplu:

– turul 1 – 24 şi 25 iulie;

– turul 2 – 26 iulie;

– optimi de finală – 27 iulie;

– sferturi de finală – 28 iulie;

– semifinale – 29 iulie;

– finalele – 31 iulie.

Dublu:

– turul 1 – 24 şi 25 iulie;

– optimi de finală – 26 şi 27 iulie;

– sferturi de finală – 27 şi 28 iulie;

– semifinale – 29 iulie;

– finalele – 31 iulie şi 1 august;

Tenis de masă:

– Ovidiu Ionescu (simplu masculin): calificări (24 iulie, ora 03:00), turul 1 (24 iulie, ora 08:15, ora 13:30), turul 2 (25 iulie, 08:00 / 26 iulie ora 04:00), turul 3 (26 iulie, ora 08:30 / 27 iulie, ora 04:00 şi 08:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 05:00, 10:00, 14:00) semifinale (29 iulie, ora 09:00), finala (30 iulie, ora 15:00);

– Elizabeta Samara, Bernadette Szocs (simplu feminin): calificări (24 iulie, ora 03:00), turul 1 (24 iulie, ora 08:15, 13:30), turul 2 (25 iulie, 08:00 / 26 iulie ora 04:00), turul 3 (26 iulie, ora 08:30 / 27 iulie, ora 04:00 şi 08:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 04:00, 06:00, 09:00, 11:00) semifinale (29 iulie, ora 05:00), finala (29 iulie, ora 15:00);

– Ovidiu Ionescu, Bernadette Szocs (dublu mixt): optimi de finală (24 iulie, ora 15:15), sferturi de finală (25 iulie, ora 04:00), semifinale (25 iulie, ora 14:00), finala (26 iulie, ora 15:00);

– Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara (echipă): optimi de finală (1 august, ora 04:00, 08:30, 13:30 / 2 august, ora 04:00), sferturi de finală (2 august, ora 08:30, 13:30 / 3 august, ora 04:00, 08:30), semifinale (3 august, ora 13:30 / 4 august, ora 04:00), finala (5 august, ora 13:30).

Tir sportiv:

– Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): calificări (24 iulie, ora 02:30), finala (24 iulie, ora 04:45).

Tir cu arcul:

– Mădălina Ştefania Amăistroaie: 32-imi şi 16-imi (27, 28 şi 29 iulie), optimi de finală, sferturi de finală şi semifinalele (30 iulie), finala (30 iulie, ora 10:45).

Triatlon:

– Felix Pierre Duchampt: finala (26 iulie, ora 00:30).

Sursa: stirileprotv.ro

Sursa foto: Facebook / frta.ro

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă