JO 2020 - Escaladă: Slovena Janja Garnbret, prima campioană olimpică a disciplinei

2 luni in urmă 39

Slovena Janja Garnbret, marea favorită, a devenit prima campioană olimpică la escaladă, vineri, la Jocurile de la Tokyo, după un concurs pe care l-a dominat, relatează DPA. Alpinista de 22 de ani s-a impus în finala competiţiei, urcând cel mai sus dintre cei opt finalişti. De asemenea, a ieşit învingătoare în finala de la bouldering şi a fost a cincea în proba de viteză. Podiumul a fost completat de două reprezentante ale Japoniei, Miho Nonaka, medaliată cu argint, şi Akiyo Noguchi, medaliată cu bronz.   Foto: (c) Dimitris Tosidis / EPA Primul titlu olimpic la escaladă a fost câştigat de spaniolul Alberto Gines, joi, la masculin. Escalada sportivă a fost unul dintre cele patru sporturi care a debutat la JO de la Tokyo, dar va fi prezent şi la Paris, în 2024. Clasament final 1. Janja Garnbret (Slovenia) 2. Miho Nonaka (Japonia) 3. Akiyo Noguchi (Japonia) 4. Aleksandra Miroslaw (Polonia) 5. Brooke Raboutou (SUA) 6. Anouck Jaubert (Franţa) 7. Jessica Pilz (Austria) 8. Seo Chaehyun (Coreea de Sud) AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dãdârlat)