Jaqueline Cristian-Barbora Krejcikova, Live Video ACUM, Digi Sport 2. Ruse-Kontaveit 3-6, 1-6

1 săptămână in urmă 10

• Supercupa Spaniei: Barcelona - Real Madrid, miercuri, 21:00, Digi Sport 1

• Cupa Ligii Angliei: Tottenham - Chelsea, miercuri, 21:45, Digi Sport 2

Este pentru prima oară când cele două jucătoare vor sta faţă in faţă, iar Krejcikova porneşte cu prima şansă, în primul rând datorită experienţei.

Locul 4 mondial a fost prezentă şi la Turneul Campioanelor, însă a acolo a fost învinsă în toate meciurile. Chiar dacă are şase partide pierdute la rând, partida cu sportiva din România poate fi prilejul unei reveniri.

În primul tur la Sydney, Jaqueline Cristian a învins-o pe Priscillei Hon, greu, după aproximativ două ore, 7-6 (5), 7-5.

Jaqueline Cristian-Barbora Krejcikova, ACUM, Live Video Digi Sport 2

Meciul a fost început în forţă de Krejcikova, care a ajuns repede la 3-0. Românca a câştigat şi ea un game, iar disputa s-a mai echilibrat.

Însă adversara sportivei noastre a apăsat din nou pe acceleraţie şi a câştigat primul set cu 6-1, după 39 de minute.

Anett Kontaveit-Garbriela Ruse 6-3-6-1

Anett Kontaveit (27 ani, nr. 7 WTA) a învins-o pe Gabriela Ruse (25 de ani, 82 WTA), în două seturi, 6-3, 6-1.

Meciul a durat 76 de minute, cu două seturi identice ca timp, deşi primul a avut 9 gameuri, iar cel de-al doilea doar 7.

Etichete: jaqueline cristian , sydney wta 500 , jaqueline cristian-barbora krejcikova