2 luni in urmă 27

Irina Bara (România, 130 WTA) a fost răpusă de Kristina Kucova (Slovacia, 118 WTA) în optimile turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, după un meci maraton: 6-2, 6-7(3), 6-7(5)!

Irina Bara este a treia jucătoare din România care pierde în optimi la Winners Open 2021! Jucătoarea din Ștei a avut meciul în mână și a condus cu 4-1 în tie-break-ul decisiv, dar Kristina a întors incredibil și s-a impus cu 6-2, 6-7(3), 6-7(5).

Jucătoarea din Slovacia a oferit o declarație surprinzătoare la final, dezvăluind că nu are antrenor și călătorește singură la turnee. Chiar și în aceste condiții, Kucova s-a calificat în sferturi la Cluj, asigurându-și un premiu în valoare de 5.550 de dolari și 60 de puncte WTA.

Irina Bara a pierdut dramatic în sferturile turneului WTA de la Cluj, după o luptă de trei ore! Kristina Kucova a surprins la final: „Eu călătoresc singură la turnee”

Irina Bara este a treia româncă ce se oprește în optimi la Cluj, după Ana Bogdan și Jaqueline Cristian – eliminate miercuri! Bara a stat nu mai puțin de trei ore și 5 minute pe teren, joi, dar nu și-a putut adjudeca victoria! Irina a cedat dramatic în tie-break-ul setului decisiv, ratând calificarea într-un sfert de finală care ar fi fost primul al sezonului pentru ea în circuitul WTA.

Game. Set. Match 🎾

🇨🇿 @KrisPliskova battles her way into her first quarterfinal of the year! Defeating Katarzyna Kawa 6-4, 6-4. #WinnersOpen pic.twitter.com/54gB89gyvV

— wta (@WTA) August 5, 2021

Kristina Kucova, care se va duela în sferturi cu Mayar Sherif (119 WTA) din Egipt, a făcut o declarație surprinzătoare după meci: „Eu am avut astm atunci când eram mică și încă mă confrunt cu probleme de respirație, așa că mi-a fost dificil în aceste condiții. De asemenea, au fost câțiva fani din Slovacia în tribune și m-au ajutat foarte mult încurajările lor, pentru că eu călătoresc singură la turnee, nu am antrenor”.

The post Irina Bara, eliminată în optimile turneului WTA de la Cluj după o luptă de trei ore! Reacție surprinzătoare a adversarei: „Eu joc fără antrenor!” appeared first on Prosport.