Ion-Marcel Ciolacu, ales preşedinte al Camerei Deputaţilor (fişă biografică)

1 săptămână in urmă 9

Liderul PSD Marcel Ciolacu a fost ales, la 23 noiembrie 2021, preşedinte al Camerei Deputaţilor, în şedinţa forului legislativ. Ciolacu, propus pentru această funcţie de grupul parlamentar al PSD, a obţinut 217 voturi pentru, 77 împotrivă. Funcţia de preşedinte al Camerei rămăsese vacantă din 18 octombrie, după demisia lui Ludovic Orban. Ion-Marcel Ciolacu s-a născut la 28 noiembrie 1967. A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Ecologice din Bucureşti (1991-1995); masterat în Managementul finanţelor publice, SNSPA Bucureşti (2010-2012). A urmat cursuri postuniversitare în domeniul economiei dezvoltării locale, managementul relaţiilor publice locale, drept administrativ, finanţe publice, la Universitatea Ecologică din Bucureşti (2003-2004), şi în domeniul securităţii şi apărării naţionale, "Securitate şi bună guvernare", la Colegiul Naţional de Apărare Bucureşti (2008-2009), potrivit site-ului Camerei Deputaţilor, www.cdep.ro. Preşedinte al Partidului Social Democrat (din aug. 2020), a fost preşedinte interimar al formaţiunii (nov. 2019-aug. 2020), fiind membru (din 1990). În cadrul formaţiunii social-democrate, a deţinut, atât la nivel local, cât şi naţional, funcţiile de vicepreşedinte al Organizaţiei de Tineret PSD Buzău (1996-2000), vicepreşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău (2000-2010); vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD Buzău (2000-2010); preşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău (2010-2015); membru în Consiliului Naţional PSD (din mai 2015). A fost prefect interimar la Prefectura Judeţului Buzău (nov.-dec. 2005); consilier juridic ALCOM SRL (2004-2005, 2006-mai 2007); director executiv la URBIS SERV SRL (mai 2007-iul. 2008). În perioada 2008-2012, a ocupat funcţia de viceprimar al municipiului Buzău. La alegerile din decembrie 2012, Ion-Marcel Ciolacu a fost ales deputat din partea PSD, în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău, colegiul uninominal nr. 7. A deţinut funcţia de secretar al Camerei Deputaţilor, membru al Biroului Permanent, din februarie 2015. La alegerile din 11 decembrie 2016, a obţinut un mandat de deputat în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău (validat la 21 decembrie 2016). A fost lider al Grupului Parlamentar al PSD din Camera Deputaţilor (febr.-iun. 2017), chestor al Camerei Deputaţilor (febr. 2018-mai 2019), preşedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea Codului administrativ (apr. 2018 - apr. 2019). Ion-Marcel Ciolacu a fost vicepremier fără portofoliu în guvernul Mihai Tudose (29 iun. 2017-29 ian. 2018). A deţinut şi funcţia de ministru interimar al Apărării (6-12 sept. 2017). În decembrie 2020 a fost reales deputat din partea PSD, în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău. AGERPRES/(Documentare - Mariana Zbora-Ciurel, Cerasela Bădiţă; editor: Irina Andreea Cristea; editor online: Gabriela Badea) 
Citeşte Articolul Întreg pe Sursă