Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a: 10 zile, 33 de spectacole inovatoare, din țară și din străinătate

1 săptămână in urmă 30


Festivalul Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a, se va desfășura între 23 septembrie și 2 octombrie 2022 în aproape toată rețeaua de teatre independente din Capitală, adică la Teatrul Apropo și la teatrele partenere: Teatrul Godot, unteatru, Teatrul În Culise, Teatrul Infinit, Linotip – Centru Independent Coregrafic, The PUB Universității, dar și la Teatrul Bulandra.


Programul festivalului cuprinde cele mai noi și inovative spectacole produse de companii independente din București și din țară (Cluj, Sibiu, Iași etc.), însumând nu mai puțin de 33 de spectacole, performance-uri itinerante, concerte,  precum și workshop-uri pentru copii, public larg, dar și pentru profesioniști.


Juriul de selecție al acestei ediții a fost format din criticii de teatru Oltița Cîntec, Cristiana Gavrilă și Silvia Dumitrache, iar juriul de premiere pentru spectacolele aflate în competiție este format din Marcela Motoc – actriță, Ana Turoș – actriță și Theodor Cristian Popescu – regizor și pedagog.


Elementul de noutate absolută îl reprezintă faptul că, începând cu această ediție, grație apartenenței Teatrului Apropo la platforma culturală Perform Europe (www.performeurope.eu), Festivalul Bucharest Fringe a introdus, pe lângă secțiunile Competiție, First Time – Serile Teatrului Studențesc, Premiere în festival, Off-Fringe, o secțiune nouă, Internațional, în cadrul căreia sunt prezentate anul acesta două spectacole și trei workshop-uri ale companiilor independente Cosmino Productions din Germania și Compagnia Eleina D. din Italia.


De asemenea, anul acesta, o componentă specială o reprezintă Festivalul Bucharest Fringe în parc, ce cuprinde o selecție de 10 spectacole, concerte, workshop-uri care vor avea loc în Parcul Obor, în week-end-ul 23 – 25 septembrie.


Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent este organizat de Teatrul Apropo, prin Asociația Teatrul.ro și este unul dintre cele mai mari și cunoscute festivaluri dedicate teatrului independent și noilor generații de artiști. Principiile care stau la baza festivalului pleacă de la ideea că teatrul independent trebuie să fie, înainte de toate, un spațiu al libertății artistice. În acest sens, principala preocupare a Bucharest Fringe a devenit aceea de a pune în valoare și a aduce în lumina reflectoarelor cele mai inovative, cele mai curajoase performance-uri din zona independentă, fie că această îndrăzneală înseamnă inovație în formă sau în conținut


Biletele se găsesc pe Eventbook și Mystage,iar programul poate fi consultat și pewww.bfringe.ro.


PARTENERI FINANȚATORI


Administrația Fondului Cultural Național (AFCN), Primăria Capitalei prin ARCUB, Ministerul Culturii


PARTENERI MEDIA


Radio Guerrilla, Radio România Cultural, Hotnews, News.ro, LiterNet, Bookhub, Muze și arme, Zile și nopți, Ziarul Metropolis, Observator cultural, Libertatea, Revista 22, B-Critic, Revista Cultura, Revista Timpul, Modernism.ro, The Institute, PRwave, România pozitivă, Santinela.net, Radio-TV Arthis – Bruxelles


***


Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.


Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.


***


Proiectul a fost co-finanțat de Primăria Capitalei prin ARCUB în cadrul Programului „București afectiv” 2022.


Pentru informații detaliate despre programul de finanțare al Primăriei Municipiului București prin ARCUB,


puteți accesa www.arcub.ro.


Contact pentru presă:


Costinela Caraene


Coordonatoare Comunicare


Tel. : 0745.25.95.85, e-mail : [email protected], [email protected]


PROGRAMUL Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, Ediția a 12-a


Bucharest Fringe în parc – evenimente cu intrare liberă, ce au loc în Parcul Obor:


VINERI 23 SEPTEMBRIE


18:45 Not Just a Fire Show (Nu doar un spectacol cu foc) | Oțet Light and Fire I spectacol de comedie și jonglerii cu foc


19:30 Dezleganie| Corbu | spectacol sonor


20:30 Stația 13 după I.L Caragiale, regia: Alexandru P. Rusu I Syarela Arts & Anima Allegra Art


SÂMBĂTĂ 24 SEPTEMBRIE


11:00 - 13:00 Atelier de confecționare păpuși adresat copiilor | susținut de Brândușa Oancă


17:00 Hypnagogia| concept Alina Tofan | performance imersiv


19.00 Don Juan de J.B. Molière, regia: Cristian Pepino | CrisACT Production


21.00 Humans, concept, regie și coregrafie: Vito Leone Cassano | Compagnia Eleina D., Italia


DUMINICĂ 25 SEPTEMBRIE


16:00 Închide ochii și-ai să vezi mai bine | Școala de Joacă | Competiție


Spectacol pentru copii și adulți accesibilizat integral pentru persoanele cu dizabilități


18:00 Wanted, text și regie: Massimiliano Nugnes | Breasla Actorilor | spectacol de Commedia dell’Arte


20:30 Concert Alex Ștefănescu


Închidere Bucharest Fringe în parc


25 și 26 SEPTEMBRIE


11:00 – 14:00  Workshop de dans (acrobație aeriană) I Compagnia Eleina D., Italia


(atelier dedicat profesioniștilor)


Sala: Recul


Intrare liberă pe bază de înscriere la [email protected]


LUNI 26 SEPTEMBRIE


19:00 Trebuie să vorbim I producție Teatrul Apropo I Premieră în festival


Cu: Andrei Cristea, Adrian Piciorea, Teodora Tudose


Coregrafia: Teodora Tudose


Sala: Teatrul Apropo


20:00 Noi, copiii cu aripi după Christiane F. I unteatru, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu I CompetițieAdaptarea, interpretarea, scenografia și ilustrația muzicală: Maria Lelea


Regia: Mariana Cămărășan


Sala: unteatru


MARȚI 27 SEPTEMBRIE


18:00 Burnout de Arcadie Rusu | UNATC „I.L. Caragiale” București și Linotip - Centru Independent Coregrafic I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Bianca Andrieș, Ioana Brumar, Armand Crișan, Aurelian Culea, Diana Dănilă, Francesca Fülöp, Alexandru Horghidan, Gabriel Hrițcu, Andrei Nicolae Ionescu, Sabina Lazăr, Andrei Mărcuță, Rudy Alexandra Nica, Cătălina Nițu, Laura Oana, Iosif Paștina, Ioana Tănasă, Alexandru Tudor


Sala Teatrul Bulandra, sala Toma Caragiu (Grădina Icoanei)


19:30 Chelnerul mut de Harold Pinter | Teatrul În Culise I Competiție


Cu: Ionuț Iftimiciuc, Radu Catană, voce: Cristian Bajora


Regia: Alex Vlad


Sala: Teatrul În Culise


21:00 Efecte secundare de Lucy Prebble | unteatru I Competiție


Cu: Vlad Ionuț Popescu, Oana Jipa, Camelia Pintilie, Bogdan Nechifor


Regia: Vlad Bălan


Sala: unteatru


MIERCURI 28 SEPTEMBRIE


19:00 Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois de Cosmin Stănilă | Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca I Spectacol invitat


Cu: Emőke Kató, Lucian Teodor Rus


Regia: Andrei Măjeri


Sala: unteatru


19:00 Wasted | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Eva Cosac, Tiberius Zavelea, Vlad Pânzaru


Regia: Vlad Isăilă


Sala: Teatrul Infinit20:30 Hotel Godot | George Remeș, Teatrul Godot I Competiție


Cu: Vlad Brumaru, Ana Maria Pop, Vlad Ionuț Popescu, David Drugaru, Andrada Fuscaș, Ana Radu


Sala: Teatrul Godot


JOI 29 SEPTEMBRIE


19:00 Altfel de scrisori după Tudor Mușatescu I Universitatea Hyperion Trupa Etaju’ 4 I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Andreea Ionela Buzatu, Gianina Crivat, Sabrina Diacov, Iulia Alexandra Dinu, Maria Magdalena Pisaltu, Mihail Cornel Radu, Alexandru Surulescu, Alexandra Zamfirescu


Coordonare scenică: prof. Dan Tudor și Adriana Guluțanu


Sala: Teatrul Apropo


19:00 Interior-lumină de Ioana Hogman I Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca I Spectacol invitat


Texte de: Oana Hodade, Ioana Hogman, Oana Mardare, Mihai Păcurar, Doru Taloș, Adonis Tanța


Cu: Oana Hodade, Oana Mardare. Doru Taloș, Adonis Tanța


Concept și regie: Mihai Păcurar


Sala: unteatru


21:00 Look Left. Look Right de Neil LaBute I Teatrul din Stejar, Iași I Competiție


Cu: Anamaria Rusu, Stefi Sandu, Ovidiu Ivan, Theodor Ivan


Regia: Vlad Volf


Sala: Teatrul Apropo


VINERI 30 SEPTEMBRIE


19:00 Thom Pain – Bazat pe nimic de Will Eno | Centrul de Creație MAIDAN, Cluj-Napoca I Competiție


Cu: Eduard Crucianu


Regia colectivă: Filip Odangiu, Sinkó Ferenc, Diana Aldea


Sala: Teatrul Apropo


SÂMBĂTĂ 1 OCTOMBRIE


11:00 – 13:00 Simpozion: Teatrul românesc independent post covid – între două crize


Sala: Teatrul de Artă București


17:00 In Between de Antonia Itineanț | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Teodora Tudose, Andrei Cristea, Cătălina Oance, Anca Stoica, Antonia Itineanț


Concept și coregrafie: Antonia Itineanț


Sala: Teatrul Apropo


 18:30 Cum mi-am îngropat fratele în asfalt | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Răzvan Ionescu, Valeriu Ilisie, Teodora Moscal, Iulian Chelmu, Marius Boboc, Robert BrageRegia: Vlad Isăilă


Regia: Delia Neculau


Sala: Teatrul Infinit


19:00 Heartburn | Cosmino Producțions, Germania I Internațional


Spectacol interpretat în engleză, poloneză și spaniolă cu subtitrare în engleză


Performeri: Eva Rufo și Rachel Karafistan


Project Artwork: Jo Johnston


Produs și regizat de Cosmino Productions


Sala: unteatru


21:00 Psihopatos de Norbert Boda | Trupa Țais și Teatrul Apropo I Competiție


Cu: Ypsilor – Vlad Galer / Geo Vișan, Kappa – Alex Chindriș / Alexandra Spătărelu


Regia: Norbert Boda


Recomandare vârstă: 18+


Sala : Teatrul Apropo


DUMINICĂ 2 OCTOMBRIE


11:00 – 14:00 Your Story | Workshop pentru oricine s-a identificat vreodată ca femeie I Cosmino Productions, Germania


Atelier condus de artistul vizual britanic Jo Johnston și distribuția spectacolului Heartburn


Recomandare vârstă: 15+


Sala: unteatru


Intrare liberă pe bază de înscriere la [email protected]


17:00 Kcezyow (Woyzec) de Georg Buchner| Unfortunate Thespians, Teatrul Evreiesc de Stat, Universitatea Hyperion, NIPAI BerlinI I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Catalin Gheorghe, Mike Săvuică, Irina Ichim, Teodora Vasu, Claudia Vasile, Alessandra  Petrosca, Oana Tudoran, Andreea Rogoveanu, Anda Ciaciru, Andra Brebu, Alex Surulescu, Lavinia Calinescu, Alex Cruceru, Cosmin Astratini, Cristina Matei


Regizor, corgeraf, traducere și adaptare: Mike Săvuică


Sala: The Pub Universității


18:30 The Last Ride of HumanKind | Contemporary Dance Dreamers I Competiție


Cu: Andreea Vălean, Anca Stoica, Anastasia Preotu, Bianca Ardeleanu, Daniel Dragomir, George Pleșca, Robert Popa, Sergiu Diță


Regia și coregrafia: Daniel Alexandru Dragomir


Sala: Linotip – Centru Independent Coregrafic


20:00 Iubește-mă cinci minute | UNATC „I.L. Caragiale” și Centrul Național al Dansului I First Time – Serile Teatrului Studențesc


Cu: Teodora Tudose, Andrei Cristea, Sergiu Diță, George Pleșca


Concept și coregrafie: Teodora Tudose


Sala: Linotip – Centru Independent Coregrafic


21:00 FESTIVITATEA DE PREMIERE


Sala : Teatrul Apropo


21:30 Dansul morții de August Strindberg| Teatrul Apropo I Premieră în festival


Cu: Maria Costeschi, Răzvan Răduță, Mihai Niță și Tudor Morar


Regia: Radu Crăciun


Sala: Teatrul Apropo


Citeşte Articolul Întreg pe Sursă