Hochei: Victorii pentru SC Miercurea Ciuc şi Corona Braşov în semifinalele Erste Liga

1 lună in urmă 3

Sport Club Miercurea Ciuc şi Corona Braşov Wolves au obţinut victorii, sâmbătă, în semifinalele Erste liga la hochei pe gheaţă. Sport Club Miercurea Ciuc a trecut de FTC-Telekom cu scorul de 3-2 (0-1, 1-0, 1-1, 1-0), după prelungiri, pe Patinoarul ''Vakar Lajos'' şi conduce la general cu 2-1. Balazs Somogyi (18:48) a deschis scorul pentru Ferencvaros, Andrei Taratuhin a restabilit egalitatea (31:54), dar finalul a fost dramatic. ''Fradi'' a preluat din nou conducerea, prin golul lui Daniel Koger (55:06), dar John Anthony Combs (57:51) a trimis meciul în prelungiri, unde Taratuhin a reuşit golul victoriei (60:29). Corona Braşov Wolves, campioana sezonului regulat, a învins-o pe DEAC Debrecen cu 6-4 (4-1, 0-1, 2-2), în deplasare, după ce pierduse primele două meciuri de acasă. ''Lupii'', care au condus cu 4-0, s-au impus prin golurile reuşite de Roberto Gliga, Radim Valchar, Daniel Trancă (două), Carlo Finucci şi Zsombor Molnar. Pentru gazde au înscris Vladislav Kuleşov, Norbert Hari, Roland Kiss şi David Molnar. Următoarele partide vor avea loc duminică 21 martie, la Miercurea Ciuc, respectiv Debrecen. Semifinalele se dispută după sistemul cel mai bun din şapte meciuri. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)   Sursa foto: (c) Erste Liga/facebook