Handbal masculin: THW Kiel, campioana europeană en titre, calificată în sferturile Ligii Campionilor

2 săptămâni in urmă 17

Echipa germană THW Kiel, campioana europeană en titre la handbal masculin, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins în deplasare formaţia ungară Pick Szeged cu scorul de 33-28, în a doua manşă a optimilor de finală. Învingătoare în meciul tur cu acelaşi scor, 33-28, formaţia germană a avansat în sferturile de finală, în care o va înfrunta pe învingătoarea duelului dintre PSG şi Celje Pivovarna Lasko. În meciul tur din Slovenia, PSG s-a impus cu 37-24, iar returul are loc pe 8 aprilie. HBC Nantes s-a calificat de asemenea în sferturi, după ce a învins în deplasare în meci retur formaţia poloneză Kielce cu 34-31. În tur, polonezii s-au impus cu 25-24. În sferturi, echipa franceză va înfrunta câştigătoarea duelului dintre Vardar Skopje (Macedonia de Nord) - Telekom Veszprem (Ungaria). În tur, ungurii s-au impus cu 41-27. Echipa daneză Aalborg Handbold a avansat de asemenea în sferturi după victoria cu 27-24 contra echipei FC Porto în manşa a doua. În tur, danezii au pierdut în Portugalia cu 32-29, la aceeaşi diferenţă, dar s-au calificat graţie golurilor mai multe marcate în deplasare. FC Barcelona s-a calificat de asemenea în sferturi, după ce a învins luni cu 39-19 formaţia norvegiană Elverum în meciul retur al optimilor. În tur, catalanii s-au impus de asemenea cu 37-25. Barca va juca în sferturi cu învingătoarea din confruntarea Motor Zaporoje (Ucraina) - Meşkov Brest (Belarus). În tur, echipa ucraineană s-a impus cu 32-20. Echipa germană SG Flensburg-Handewitt s-a calificat în sferturi fără joc, din cauză că meciurile cu formaţia PPD Zagreb au fost anulate din cauza unui focar de infecţie cu COVID-19 în lotul croat. În sferturi, Flensburg va primi replica lui Aalborg. AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Ady Ivaşcu)