Handbal feminin: Denisa Dedu - Echipa României a arătat că are potenţial

2 luni in urmă 29

Portarul Denisa Dedu, una dintre cele mai bune jucătoare ale naţionalei României în meciul cu Norvegia, de la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2020, a declarat după partida de luni de la Kolding că reprezentativa ţării noastre a arătat că are potenţial. ''Consider că în meciul acesta jocul nostru s-a îmbunătăţit. Noi ne-am luptat, atmosfera dintre noi este bună, suntem unite. Poate la început s-a resimţit faptul că nu am avut niciun meci timp de aproximativ un an de zile, iar jocul nostru şi relaţiile nu au fost atât de bine legate. Sper de la meci la meci să creştem şi jocul acesta ne-a arătat că echipa are potenţial şi poate avea un parcurs bun în continuare'', a spus Denisa Dedu, potrivit site-ului FRH. Dedu a reuşit 9 intervenţii în repriza secundă a meciului cu Norvegia (procentaj 39%). ''Consider că mare parte a jocului ne-am bătut de la egal la egal cu echipa Norvegiei. Cred că ne-am luptat, că am arătat că echipa are valoare şi că poate. Din păcate, nu am reuşit să rezistăm până la sfârşit. Diferenţa e un pic nedreaptă pe tabelă faţă de cum s-a jucat'', a mai spus Dedu, după meciul pierdut cu 20-28. ''Nu cred că ne-a fost teamă, am arătat că putem să conducem şi să câştigăm, dar aşa cum toţi ştim, Norvegia are un atu: contraatacul şi fazele rapide. Prin asta s-a făcut diferenţa şi au reuşit să se desprindă. Personal, consider că le-am pus destul de multe probleme'', a subliniat Dedu, care a ratat meciul de debut al naţionalei la EURO 2020, fiind în izolare. Şi celălalt portar al echipei României, Yuliya Dumanska, autoare a 6 parade în prima repriză (32%) crede că România va lupta pentru şansa sa şi în grupele principale: ''Echipa României a arătat cum creşte de la meci la meci. Noi am încercat să facem un meci cât se poate de bun, să ne completăm. Din păcate, am pierdut. Norvegia a făcut mai puţine greşeli, dar noi am arătat că suntem o echipă, că suntem luptătoare şi cu siguranţă vom lupta şi în main round.'' ''Trebuie să luăm fiecare meci pas cu pas, să ne concentrăm pe echipa Croaţiei, pentru că deja ştim că vom juca împotriva lor. Le cunosc pe fetele de Croaţia, vor fi nişte meciuri interesante în main round, toată lumea se va lupta pentru puncte ca să meargă mai departe. Am încredere în echipa României că vom lupta şi vom creşte de la meci la meci. Mi-aş fi dorit să mergem în main round cu puncte, dar important este să nu mai repetăm greşelile pe care le-am făcut'', a mai spus jucătoarea echipei croate Podravka Koprivnica. O prestaţie remarcată a avut şi pivotul Lorena Ostase (CSM Slatina, 23 ani), care a marcat 6 goluri contra Norvegiei şi e a doua marcatoare a echipei: ''Mă bucur că am făcut o apărare bună, portarii au fost extraordinari, trebuie să credem în noi, pentru că putem''. La rândul său, selecţionerul echipei Norvegiei, Thorir Heirgeirsson, a declarat la final: ''Cel mai mare adversar în prima repriză am fost chiar noi, am avut 13 aruncări fără gol marcat, cinci mingi apărate de portar şi opt ratări. În apărare, nu am mai fost aşa exacte, dar am crescut în repriza secundă. (Portarul) Katrine Lunde a evoluat foarte bine în repriza secundă, a fost o prestaţie de clasă mondială''. Naţionala României a fost învinsă de Norvegia cu scorul de 28-20 (13-13), luni seara, la Kolding, în ultimul lor meci din Grupa D a Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2020, care are loc în Danemarca. Ambele echipe s-au calificat în grupele principale, Norvegia cu 4 puncte, iar România cu 0 puncte. AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ada Vîlceanu)