Handbal feminin: Adrian Vasile (CSM Bucureşti) - Simt că este momentul nostru să ne calificăm în Final Four

1 lună in urmă 49

Antrenorul echipei de handbal feminin CSM Bucureşti, Adrian Vasile, a declarat, înainte de returul cu ŢSKA Moscova din manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, că simte că este momentul formaţiei sale să se califice în Final Four-ul competiţiei, se arată într-un comunicat remis, vineri, AGERPRES. "Simt că este momentul nostru să ne calificăm în Final Four, de doi ani am muncit fix pentru acest punct al sezonului, avem experienţa şi valoarea să înţelegem cât de important este meciul şi sper ca la final să fim cei mai fericiţi oameni, calificaţi în Final Four", a menţionat tehnicianul formaţiei din Capitală. Adrian Vasile a menţionat că avantajul de cinci goluri din meciul tur nu este suficient şi că formaţia sa va aborda returul de la Moscova la victorie. "Suntem pregătiţi, avem o stare bună şi dorinţă de a începe meciul şi de a ne califica în Final Four. Avantajul de cinci goluri este important, dar este genul de avantaj care nu te poate linişti. Trebuie să fim megaconcentraţi şi să abordăm meciul la victorie. Este bine că am putut să simţit pe pielea noastră cum joacă ŢSKA, partida va fi grea, echilibrată şi dură. 60 de minute trebuie să fim concentraţi şi să jucăm la intensitate maximă şi psihic, şi fizic. Am făcut asta în prima repriză la Bucureşti. Ele speculează fiecare moment de relaxare sau deconectare al nostru. Marele secret al meciului: cât de bine vom putea separa, ca şi concentrare, faza de atac şi de apărare. Nu mă simt mai aproape de Final Four, sunt conştient de ce ne aşteaptă, nu avem voie să ne relaxăm", a explicat Vasile. Iulia Curea, antrenor secund al echipei CSM Bucureşti, care joi a împlinit 39 de ani, a declarat că îşi doreşte cadou calificarea în Final4. "Le-am zis fetelor dorinţa de ziua mea: să câştigăm la Moscova şi să ne calificăm în Final Four. Simţim presiunea, este atmosfera un pic mai încărcată, se simte nervozitatea, presiunea... ultimul Final Four a fost acum câţiva ani şi ne dorim cu toţii să ajungem acolo. Nu ne-am pregătit dinainte pentru petrecere, întâi să câştigăm, să ajungem în F4, apoi cu siguranţă vom petrece", a precizat Curea. Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti întâlneşte, duminică, de la ora 17:00, în deplasare, formaţia ŢSKA Moscova, într-o partidă contând pentru manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. În tur, formaţia condusă de Adrian Vasile s-a impus cu scorul de 32-27 în faţa grupării moscovite. AGERPRES (AS-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)