Golf: Americanul Bryson DeChambeau a câştigat Openul Statelor Unite

5 luni in urmă 21

Americanul Bryson DeChambeau a câştigat duminică cea de-a 120-a ediţie a Openului Statelor Unite la golf, care a avut loc pe parcursul de la Winged Foot din Mamaroneck, statul New York, informează agenţia EFE. DeChambeau, în vârstă de 27 ani, a obţinut cu această ocazie primul său succes într-un turneu major, care i-a adus un cec în valoare de 2,25 milioane de dolari. Pe poziţia secundă s-a clasat compatriotul său Matthew Wolf, recompensat cu 1.350.000 dolari, în timp ce locul al treilea a fost ocupat de sud-africanul Louis Oosthuizen, căruia i-au revenit 861.457 dolari. Openul Statelor Unite era programat iniţial în luna iunie, dar a fost amânat din cauza pandemiei de coronavirus. Victoria de duminică l-a propulsat pe Bryson DeChambeau pe poziţia a cincea a clasamentului mondial al jucătorilor profesionişti de golf, dominat de compatriotul său Dustin Johnson. AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)