Gimnastică artistică: Rusoaica Viktoria Listunova, campioană europeană la individual compus

1 săptămână in urmă 19

Rusoaica Viktoria Listunova, în vârstă de 15 ani, a obţinut medalia de aur la individual compus la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Basel (Elveţia), fiind urmată pe podium de compatrioata sa Anghelina Melnikova şi de britanica Jessica Gadirova, transmite AFP. Campioană mondială la junioare la individual compus şi la sol în 2019, Viktoria Listunova a încheiat cu un total de 56,731 puncte. Pe locul 2, cu 55,432 puncte, a fost Anghelina Melnikova, în ciuda a două căzături, la bârnă şi paralele. Melnikova, în vârstă de 20 de ani, a luat bronzul la ultimele Mondiale, la Stuttgart, în 2019. Pe locul 3, cu 55,100 puncte, a fost altă gimnastă foarte tânără, britanica Jessica Gadirova, în vârstă de 16 ani. Românca Larisa Iordache a anunţat vineri că va rata finala la individual compus la Campionatele Europene de la Basel, fiind în continuare internată în spital. Larisa Iordache, care s-a calificat miercuri la Jocurile Olimpice de la Tokyo, obţinuse accederea în finalele de la individual compus, bârnă şi sol. Vineri va avea loc şi finala masculină la individual compus la Europenele de la Basel. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ada Vîlceanu)