Gabi Balint, iritat la culme de o decizie luată de FCSB cu UTA: „Trebuie să fii antrenor la «Arici Pogonici»!”

1 lună in urmă 6

LIGA 1  ·  UTA - FCSB 0-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 martie 2021, 23:05 / Actualizat sambata, 13 martie 2021 23:12

Gabi Balint (58 de ani) a comentat situația tânărului atacant Andrei Istrate (18 ani), introdus pe teren la pauza meciului UTA - FCSB 0-1 și schimbat în minutele de final cu Ovidiu Perianu (18).

Fostul mare fotbalist consideră că schimbarea a fost provocată de eventuale probleme medicale ale lui Istrate. Atacantul roș-albaștrilor s-a remarcat în cele 38 de minute care i-au fost acordate și a trecut de două ori pe lângă gol, lucru remarcat și de Balint.

Gabi Balint: „Istrate a intrat chiar bine în joc”

„Eu bănuiesc că Istrate a avut o problemă de sănătate de l-au schimbat. Eu nu pot să concep cum ai un jucător în plus pe teren, bagi un jucător care să îți aducă un plus în atac și apoi îl schimbi ca să bagi mijlocaș defensiv, să întărești mijlocul? Trebuie să fii antrenor la pitici, la «Arici Pogonici».

Nu ai cum să faci chestia asta, mai ales că e un jucător de 18 ani, care a intrat chiar bine, se vedea că FCSB altfel e cu un vârf și cu Tănase mai în spate. Dacă nu e așa, să își rupă carnetul de antrenor”, a spus Balint la emisiunea „Fotbal Club”, de pe DigiSport.

Ilie Dumitrescu, prezent în studio, are o părere diferită. Acesta crede că în spatele schimbării s-au aflat considerente tactice, Petrea dorind să păstreze avantajul în minutele de final prin introducerea „închizătorului” Perianu.

Totuși, varianta nu a fost acceptată de Balint: „Ilie a explicat frumos, cum explică și Petrea de multe ori. Așa o vede un specialist”.

Clasament Liga 1: FCSB este lider

Mai multe știri despre UTA - FCSB:

Arbitrul Feșnic l-a nemulțumit și pe Toni Petrea: „Nu trebuia ceva de genul ăsta”Autocritică din partea fotbaliștilor lui FCSB: „Suntem echipa de pe primul loc, trebuie să tratăm meciurile altfel”

Andra, enervată la culme de un tânăr. Detaliul obsecen care a înfurit-o pe artistă: „Taci din gură!„

Libertatea

Playtech: BOMBĂ! Ce a putut spune Cristina Cioran despre Laurette, după ce a fost bătută. Așa ceva...
12:00 Fotbal, Liga 1