Fotbal: Victorie în deplasare pentru Sassuolo în Serie A

1 lună in urmă 14

US Sassuolo, echipa internaţionalului român Vlad Chiricheş, a învins la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Benevento, luni seara, în ultimul meci din etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Italiei. Oaspeţii au obţinut victoria în urma autogolului fundaşului Federico Barba, în finalul primei reprize (45). Chiricheş a fost rezervă la Sassuolo şi a intrat în joc în minutul 82, în locul sârbului Filip Djuricic. În urma acestui succes, Sassuolo a urcat pe locul 8 în Serie A, cu 43 de puncte, în timp ce Benevento a coborât pe poziţia a 16-a, cu 30 de puncte. Rezultate: Sâmbătă Spezia - Crotone 3-2 Au marcat: Verde (63), Maggiore (89), Erlic (90+2), respectiv Djidji (40), Simy (78). Parma - AC Milan 1-3 Au marcat: Gagliolo (66), respectiv Rebic (8), Kessie (44), Leao (90+4). Dennis Man a fost integralist la Parma, în timp ce Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan. Udinese - Torino FC 0-1 A marcat: Belotti (61 - penalty). Duminică Inter Milano - Cagliari 1-0 A marcat: Darmian (77). Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, iar Ionuţ Radu a rămas pe banca de rezerve a lui Inter până la final. Juventus Torino - Genoa 3-1 Au marcat: Kulusevski (4), Alvaro Morata (22), McKennie (70), respectiv Scamacca (49). Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus. Sampdoria Genoa - SSC Napoli 0-2 Au marcat: Fabian (35), Osimhen (87). Hellas Verona - Lazio Roma 0-1 A marcat: Milinkovic-Savic (90+2). Ştefan Radu a fost integralist în acest joc. AS Roma - Bologna 1-0 A marcat: Mayoral (44) Fiorentina - Atalanta 2-3 Au marcat: Vlahovic (57, 66), respectiv Duvan Zapata (13,40); Ilicic (70 - penalty). Louis Munteanu a fost rezervă la Fiorentina. Luni Benevento - Sassuolo 0-1 A marcat: Barba (45 - autogol). Clasament: 1. Inter Milano 74 puncte 2. AC Milan 63 p 3. Juventus Torino 62 p 4. Atalanta Bergamo 61 p 5. SSC Napoli 59 p 6. Lazio Roma 55 p (29 jocuri) 7. AS Roma 54 p ... AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)