Fotbal: Tottenham, prima echipă calificată în optimile Europa League

1 lună in urmă 1

Tottenham Hotspur este prima echipă calificată în optimile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a surclasat echipa austriacă Wolfsberger AC cu scorul de 4-0, la Londra, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală.   Foto: (c) John Walton POOL / EPA Echipa antrenată de Jose Mourinho, care învinsese în tur cu 4-1, s-a impus acum prin golurile marcate de Dele Alli (10), Carlos Vinicius (50, 83) şi Gareth Bale (73).   Foto: (c) John Walton POOL / EPA De remarcat evoluţia tânărului Dane Scarlett (16 ani), care a dat pasa decisivă la ultimul gol, la două minute de la intrarea sa pe gazon. Tottenham a ajuns în optimile de finală ale competiţiei pentru a patra oară, dar nu a depăşit sferturile de finală în formatul Europa League (din 2012/13). AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)