Fotbal: Sevilla, doar remiză acasă cu Valladolid în La Liga

2 luni in urmă 9

Sevilla FC a reuşit doar o remiză, 1-1, în meciul de sâmbătă, de acasă, cu modesta Real Valladolid, din etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Spaniei. Sevilla a marcat prima, prin Lucas Ocampos, în minutul 31, din penalty. Raul Garcia a egalat în minutul 87. Sevilla, deţinătoarea Europa League, este pe poziţia a 6-a a clasamentului, cu 20 de puncte după 12 jocuri, ratând şansa s-o depăşească pe FC Barcelona, ce are 21 de puncte după 13 jocuri. În meciul FC Barcelona - Valencia, încheiat 2-2, Lionel Messi, vedeta catalanilor, a egalat recordul lui Pele, ajungând la 643 de goluri înscrise pentru o singură echipă. Rezultate: vineri Athletic Bilbao - Huesca 2-0 Au marcat: Kodro (86 - pen), Nunez (90+1) Cartonaş roşu: Pulido (Huesca, 86) sâmbătă Atletico Madrid - Elche 3-1 Au marcat: Luis Suarez (41, 58), Diego Costa (80 - pen), respectiv Boye (64) FC Barcelona - Valencia 2-2 Au marcat: Messi (45+4), Araujo (52), respectiv Diakhaby (29), Maxi Gomez (69) Osasuna - Villarreal 1-3 Au marcat: Roberto Torres (70 - pen), respectiv Gerard Moreno (7, 86), Niŕąo (29) Levante - Real Sociedad 2-1 Au marcat: Roger (28), de Frutos (87), respectiv Isak (22) Sevilla FC - Valladolid 1-1 Au marcat: Ocampos (31 - pen), respectiv Garcia (87) Ultimele meciuri ale etapei sunt programate duminică. În clasament, pe primul loc este Atletico Madrid, 29 de puncte (12 jocuri), urmată de Real Sociedad, 26 p (15 j), Real Madrid, 26 p (13 j), Villarreal, 25 p (14 j), FC Barcelona, 21 p (13 j), Sevilla, 20 p (12 j) etc. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)