Fotbal: Real Betis, victorie acasă cu Levante şi speră la Europa League

1 lună in urmă 4

Echipa Real Betis a învins acasă, vineri seara, cu 2-0 pe Levante, în primul meci al etapei a 28-a din La Liga, succes care reaprinde speranţele echipei din Sevilla de a prinde un loc de Europa League. Pe Estadio Benito Villamarin, Real Betis a deschis scorul târziu, în repriza a doua, prin Nabil Fekir (70), însă doar după cinci minute a izbutit şi al doilea gol, prin Juanmi. Cu acest succes, andaluzii sunt acum pe poziţia a 6-a a ierarhiei interne, cu 45 de puncte, la fel ca şi Real Sociedad, care este pe 5, loc ce asigură prezenţa în grupele Europa League. Levante ocupă locul 9 cu 35 de puncte. În fruntea clasamentului se menţin în ordine Atletico Madrid, FC Barcelona şi Real Madrid, cu 63, 59, respectiv 57 de puncte. Etapa va continua sâmbătă şi duminică. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Simona Aruştei)