Fotbal: RB Leipzig câştigă cu VfB Stuttgart şi amână soarta titlului în Bundesliga

2 săptămâni in urmă 15

Echipa RB Leipzig s-a impus cu scorul de 2-0 pe teren propriu în faţa lui VfB Stuttgart, duminică seara, în etapa a 31-a din Bundesliga şi amână soarta titlului în Bundesliga. În cazul ipotetic în care gazdele ar fi pierdut partida, Bayern Munchen, liderul la zi, se putea considera campioană şi în acest sezon. Pe Red Bull Arena, Leipzig a tranşat partida în repriza a doua prin reuşitele lui Amadou Haidara (46) şi Emil Forsberg (67, penalty), oaspeţii terminând în zece oameni după ce Naouirou Ahamada a văzut cartonaşul roşu în minutul 14. Cu 64 de puncte, RB Leipzig este pe locul 2 în clasament, cu 67 de puncte, la 7 puncte în urma lui Bayern Munchen, în timp ce VfB Stuttgart este pe 10 cu 39 puncte. Aşa cum se ştie, Bayer Leverkusen s-a impus acasă cu scorul de 3-1, sâmbătă seara, în faţa lui Eintracht Frankfurt, şi încă speră la un loc în cupele europene în sezonul viitor.     Foto: (c) Thilo Schmuelgen /REUTERS Pe BayArena, toate cele patru goluri au fost marcate în decurs de 20 de minute spre finalul partidei. Leon Bailey a deschis scorul în minutul 70 pentru gazde, Lucas Alario l-a majorat în minutul 80, Andre Silva a redus din handicap în minutul 90, pentru ca Kerem Demirbay să marcheze al treilea gol al lui Bayer în minutul 90+1. Bayer Leverkusen este pe locul 6, cu 50 de puncte, în timp ce Eintracht Frankfurt este pe 4, cu 56 puncte. Mainz 05 a produs o mare surpriză sâmbătă învingând cu 2-1, pe teren propriu, campioana en-titre şi liderul la zi, Bayern Munchen, rezultatul amânând deznodământul cu privire la campioana din acest sezon. Jonathan Burkardt (3) şi Robin Quaison (37) au marcat golurile gazdelor, Robert Lewandowski reuşind golul de onoare al bavarezilor în minutul 90+4. Bayern se află la o singură victorie distanţă de cel de-al nouălea titlu consecutiv de campioană a Germaniei. Jucând în deplasare cu Wolfsburg, Borussia Dortmund s-a impus cu 2-0 graţie golurilor reuşite de vedeta Erling Haaland (12, 68). Jude Bellingham, de la oaspeţi, a văzut cartonaşul roşu în minutul 59. Cu 55 de puncte, Dortmund s-a apropiat la doar 2 puncte de ultima treaptă a podiumului ocupată de Wolfsburg. Tot sâmbătă, Freiburg şi Hoffenheim au remizat, 1-1, iar Union Berlin a învins pe Werder Bremen cu 3-1. Într-un meci disputat vineri, FC Koln s-a impus în deplasare, cu Augsburg, cu 3-2. Podiumul este format din Bayern Munchen, RB Leipzig şi Wolfsburg, cu 71, 64, respectiv 57 puncte. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Andreea Preda)