Fotbal: Pas greşit făcut de Real Madrid în La Liga

1 săptămână in urmă 30

Real Madrid, aflată în lupta pentru titlu în La Liga, a pierdut sâmbătă seara două puncte preţioase după ce a încheiat la egalitate, 0-0, partida de pe teren propriu, cu Betis Sevilla, din etapa a 33-a a campionatului. Pe stadionul Alfredo Di Stefano, madrilenii deşi au dominat nu au reuşit să găsească drumul spre poarta apărată de Claudio Bravo care a avut câteva intervenţii salvatoare. În partea a doua a jocului, gazdele au trimis mingea în bară în minutul 58. Cu 71 puncte, Real Madrid este în continuare pe locul secund, la 2 puncte de liderul Atletico Madrid, care va juca la Bilbao, cu Athletic, duminică seara. Real Betis este pe locul 6, cu 50 de puncte, şi are toate şansele să evolueze în cupele europene sezonul viitor. Pe Mestalla, Valencia şi Alaves au încheiat la egalitate, 1-1. Ambele goluri au fost reuşite în partea a doua a întâlnirii, John Guidetti deschizând scorul pentru oaspeţi în minutul 84, Jose Luis Gaya egalând în minutul 89. Oaspeţii au terminat în zece oameni după ce Javi Lopez a văzut cartonaşul roşu în minutul 87. Valencia este pe locul 14, cu 36 puncte, iar Alaves este pe 16, cu 31 puncte.   Foto: (c) Juan Carlos Cardenas / EPA Tot 1-1 au încheiat şi Valladolid cu Cadiz, pe Estadio Jose Zorrilla. Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Oscar Plano, Cadiz a egalat în minutul 64 prin golul lui Juan Cala. Valladolid este angrenată în lupta pentru evitarea retrogradării fiind pe locul 18, antepenultimul, cu 29 puncte, iar Cadiz este pe poziţia a 13-a, cu 37 puncte. Foto: (c) Cesar Minguela / EPA Jucând pe teren propriu, Elche a trecut de Levante cu 1-0, prin reuşita lui Lucas Boye din minutul 32. Gazdele sunt pe locul 17, cu 30 puncte, Levante fiind pe 12, cu 38 puncte.   Foto: (c) MANUEL LORENZO / EPA Alte partide ale etapei vor avea loc duminică seara şi luni. Podiumul La Liga este format din Atletico Madrid, Real Madrid şi FC Barcelona, cu 73, 71, respectiv 68 puncte. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dãdârlat)