Fotbal: Nou promovata Elche s-a impus în faţa Valenciei, în La Liga

4 luni in urmă 22

Echipa Elche, nou promovată în primul eşalon fotbalistic din Spania, a reuşit o surpriză vineri seara, în etapa a 7-a din La Liga, impunându-se pe teren propriu, cu 2-1, în faţa celor de la Valencia. Jose Antonio Pomares a deschis scorul în minutul 19 pentru gazde, iar Fidel Chaves l-a majorat în minutul 37. Oaspeţii au reuşit golul de onoare în minutul 74, prin Toni Lato. În urma acestui rezultat, Elche a ajuns pe un neaşteptat loc 5 în clasament, cu 10 puncte, în timp ce Valencia este pe poziţia a 13-a, cu 7 puncte. Etapa din acest weekend va fi marcată de El Clasico, FC Barcelona - Real Madrid, care se va disputa sâmbătă după-amiaza. Catalanii sunt pe locul 10 în La Liga, cu 7 puncte, Real Madrid este pe locul 3 cu 10 puncte. Lider momentan este Real Sociedad, cu 11 puncte. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Simona Aruştei)