Fotbal: Nicolae Stanciu - Germania e favorită, este echipa cea mai puternică

3 săptămâni in urmă 7

Jucătorul echipei naţionale de fotbal a României, Nicolae Stanciu, a afirmat, duminică seara, la finalul partidei pierdute cu Germania, scor 0-1, că adversarii sunt favoriţi pentru câştigarea grupei de calificare la Cupa Mondială din 2022. "Ştiam că ne aşteaptă un meci greu care ne va epuiza fizic. Cred că repriza a doua am arătat mai bine şi am avut şi ocazii clare. Nu ştiu dacă am mulţumit pe toată lumea, nici noi nu suntem mulţumiţi că am pierdut. Din punctul meu de vedere ei sunt favoriţii. Germania este echipa cea mai puternică. De multe ori astăzi am reuşit să jucăm de la egal la egal cu ei, mai ales spre finalul jocului când au încercat şi ei să tragă de timp şi să rămână cu rezultatul acesta. Trebuie să ne câştigăm celelalte meciuri din grupă acum. E normal să existe critici pentru că este vorba de o înfrângere şi le acceptăm, dar eu cred că am arătat bine. În ultimele 10 minute am încercat să egalăm, din păcate nu am putut", a afirmat Stanciu la postul Pro Tv. El a spus că România a avut şansa să egaleze Germania în ultimele minute de joc, având o ocazie bună de a marca şi la scorul de 0-0: "Având în vedere echipele unde joacă ei, era normal că o să controleze jocul. Niţă ne-a salvat de câteva ori, dar în repriza a doua am simţit că se poate mai mult, chiar şi la 0-0 am avut o ocazie bună. Nu se ştie ce se putea întâmpla dacă deschideam noi scorul". Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Germaniei cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. În următorul meci din preliminarii, prima reprezentativă va întâlni, miercuri, la Erevan, selecţionata Armeniei. România se mai află în grupă cu Macedonia de Nord, Islanda şi Liechtenstein. La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa. AGERPRES (V, AS - autor: Adrian Ţone; editor: Marius Ţone, editor online: Andreea Preda)