Fotbal: Deportivo Cali, campioană a Columbiei pentru a zecea oară în istoria sa

4 săptămâni in urmă 16

Echipa de fotbal Deportivo Cali a cucerit titlul de campioană a Columbiei pentru a zecea oară în istoria sa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Deportes Tolima, miercuri, îîn manşa secundă a finalei turneului Clausura, informează Xinhua. Tolima a deschis scorul, în minutul 14, prin Julian Quinones, însă oaspeţii au reuşit să întoarcă rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor lui Jhon Vazquez (59) şi Harold Preciado (74 din penalty). Deportivo Cali a intrat astfel în posesia titlului de campioană cu scorul general de 3-2, după ce meciul tur, disputat duminică, s-a încheiat la egalitate, 1-1. În urma acestui succes, Deportivo Cali şi-a asigurat calificarea în faza grupelor viitoarei ediţii din Copa Libertadores, cea mai importantă competiţie la nivel de club din America de Sud. AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)