Fotbal: Bayern a învins-o pe Leverkusen şi a revenit pe primul loc în Bundesliga

2 luni in urmă 1

Bayern Munchen a revenit pe primul loc în Bundesliga după ce s-a impus sâmbătă cu 2-1 pe terenul fostului lider, Bayer Leverkusen, în derby-ul etapei a 13-a, graţie unui gol marcat de Robert Lewandowski în minutul 90+3. Leverkusen a deschis scorul prin Patrik Schick în minutul 14, pentru ca Lewandowski să egaleze în min. 43. Leverkusen era neînvinsă în actuala ediţie de campionat. Rezultate: vineri Union Berlin - Borussia Dortmund 2-1 Au marcat: Awoniyi (57), Friedrich (78), respectiv Moukoko (60) sâmbătă Bayer Leverkusen - Bayern Munchen 1-2 Au marcat: Schick (14), respectiv Lewandowski (43, 90+3) Mainz - Werder Bremen 0-1 A marcat: Dinkci (90) Borussia Moenchengladbach - Hoffenheim 1-2 Au marcat: Stindl (34 - pen), respectiv Kramaric (75), Sessegnon (86) Cartonaş roşu: Thuram (Moenchengladbach, 79) Schalke 04 - Arminia Bielefeld 0-1 A marcat: Klos (53) Augsburg - Eintracht Frankfurt 0-2 Au marcat: Framberger (53 - autogol), Ilsanker (87) RB Leipzig - FC Koln 0-0 Duminică au loc meciurile Freiburg - Hertha Berlin şi Wolfsburg - FC Koln. În clasament, Bayern, cu 30 de puncte, este urmată de Leverkusen, 28 p, Leipzig, 28 p, Dortmund, 22 p, Union Berlin, 21 p, Wolfsburg, 21 p (12 jocuri) etc. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)