Fotbal: Arsenal, învinsă de Everton, rămâne aproape de zona retrogradării în Premier League

2 luni in urmă 18

Arsenal a fost învinsă sâmbătă în deplasare cu 2-1 de Everton, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Angliei, echipa londoneză rămânând aproape de zona retrogradării. Gazdele au deschis scorul după autogolul lui Rob Holding din minutul 22. Nicolas Pepe a egalat din penalty în min. 35, pentru ca zece minute mai târziu Yerry Mina să stabilească rezultatul final din pasa lui Gylfi Sigurdsson. Arsenal, deţinătoarea Cupei Angliei, este pe poziţia a 15-a a clasamentului, cu 14 puncte, la 4 puncte de primul loc retrogradabil, pe care se află Burnley, ce are două meciuri mai puţin disputate. Everton este provizoriu pe locul 2, la un an de la numirea celebrului antrenor italian Carlo Ancelotti. Rezultatele de sâmbătă au fost: Crystal Palace - Liverpool 0-7 Au marcat: Minamino (3), Mane (35), Roberto Firmino (44, 68), Henderson (52), Salah (81, 84) Southampton - Manchester City 0-1 Au marcat: Sterling (16) Everton - Arsenal 2-1 Au marcat: Holding (22 - autogol), Mina (45), respectiv Pepe (35 -pen) Newcastle United - Fulham 1-1 Au marcat: 1 Wilson (64 - pen), respectiv Ritchie (42 -autogol) Celelalte meciuri ale etapei se dispută duminică şi luni. Lider este Liverpool, cu 31 de puncte, urmată de Everton, 26 puncte, Tottenham Hotspur, 25 puncte (13 jocuri), Leicester City, 24 puncte (13 jocuri), Southampton, 24 puncte etc. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)